İlk Türk astronot Alper Gezeravcı ve ekibi, uzaya çıkışlarının ardından şimdi ikinci aşamaya geçiyor.

Astronotlar, uzayda 14 gün boyunca kalacak ve kenetlenme işlemi yarın öğle saatlerinde gerçekleşecek. Uzay yolculuğu, yaklaşık 1,5 gün sürecek ve her şey plana uygun giderse, Dragon kapsülü yarın öğle saatlerinde Uluslararası Uzay İstasyonu'na başarıyla kenetlenecek.

Ekip, uzay istasyonuna ulaştığında, oradaki 7 astronot tarafından karşılanacak. Toplamda 13 bilimsel deneyin gerçekleştirileceği bu süreç, fırlatma anından itibaren başlamış oldu.

Uzay istasyonundaki 14 günlük görev süresi boyunca, astronotlar mikro yer çekimi ortamında çeşitli deneyler yapacak. Bu deneyler, uzay uçuşlarının insan sağlığı ve hastalıkları üzerindeki etkilerinden, yeni nesil alaşımlara kadar geniş bir yelpazeyi kapsayacak.

Alper Gezeravcı, biyoloji, tıp, malzeme bilimi ve genetik gibi alanlarda toplamda 13 bilimsel deneye liderlik edecek. Çalışmalar, TÜBİTAK Uzay, Axiom Space ve NASA ile koordineli bir şekilde yürütülecek.

Türkiye'nin uzay araştırmalarındaki önemli bir adımını temsil ile görevli Gezeravcı, zaman zaman uzay üssünden dünyaya seslenecek ve uzaydaki deneyimlerini aktaracak.

UZAYDAKİ İLK SÖZLERİ: İSTİKBAL  GÖKLERDEDİR

SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) doğru 36 saat sürecek yolculuğuna başlayan Dragon kapsülünde bulunan Ax-3 ekibinin ilk duygu ve düşüncelerini X hesabından canlı olarak yayınladı.

Gezeravcı'nın uzaydaki ilk sözleri, "Türkiye'nin insanlı ilk uzay misyonu için ilk Türk'ün uzaya adım attığı şu anda Yüce Ata'mızın sözüyle bu anı başlatmak istiyorum: Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün dahiyane sözü; İstikbal göklerdedir" şeklinde oldu.