Türkiye genelinde etkili olan fırtına ve sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Fırtına ve yağışın etkisiyle yollar kapandı, ağaçlar devrildi, oluşan dev dalgalar nedeniyle tekneler ve işletmeler zarar gördü. Aşırı yağış ve fırtına nedeniyle Batman, Diyarbakır ve Zonguldak'ta can kayıpları yaşandı.

İÇİŞLERİ BAKANI ALİ YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

Türkiye'yi etkisi altına alan şiddetli sel ve fırtına felaketi sonucunda toplamda 9 kişi hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Zonguldak'ta 57 okulumuzun çatısı uçtu. İlk etapta 50 milyon lira kaynak gönderdik. 43 evin ve iş yerinin de çatısının uçtuğuna dair bilgi var. Ayrıca su baskını olan evler, ekili dikili arazilerle zarar tespitleri yapılıyor" dedi. 

ZONGULDAK, BATMAN VE DİYARBAKIR'DA 9 CAN KAYBI 

Hafta sonu yurdun genelinde fırtına, sağanak ve kar yağışı etkili oldu. Yaşanan olumsuz hava koşulları ile ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Yerlikaya, "Zonguldak Karadeniz Ereğli'de maalesef 3 vatandaşımız hayatını kaybetti. Batman'da 4 vatandaşımız hayatını kaybetti ve bir vatandaşımız da Diyarbakır Hani'de sele kapılarak hayatını kaybetti. Bulunan bir mürettebatımızla beraber şu anda fırtına sel ve aşırı yağışlardan dolayı 9 vatandaşımızın vefat ettiğini üzülerek ifade etmek istiyorum" ifadesinde bulundu.

"11 MÜRETTEBAT ARANIYOR"
Yerlikaya sözlerini şöyle sürdürdü: "Zonguldak açıklarında batan Türk bayraklı kuru yük gemisinde bulunan 13 Türk mürettebattan bir vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştır. Gece saatlerinde kamuoyu ile paylaştığımız gibi limanda bağlı Kamerun bayraklı gemi halatının kopması sonucu sürüklenerek karaya oturmuştur. Gemi mürettebatı itfaiye tarafından kurtarılmıştır. Batan Türk gemisindeki 11 kayıp mürettebat ile ilgili arama kurtarma ekipleri hava koşullarının düzelmesiyle arama kurtarma faaliyetlerine sabah erken saatlerde başlamıştır"

"ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR"
Arama-kurtarma çalışmalarıyla ilgili Ali Yerlikaya, "797 arama kurtarma faaliyetlerinde görevli arkadaşımız var. 295 araç, 2 uçak, bir helikopter devriye botlarımızla birlikte yoğun bir şekilde havanın müsaade ettiği ölçekte arama kurtarma çalışmalarımız sürüyor" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan taziye mesajı paylaşımı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan taziye mesajı paylaşımı

"57 OKULUN ÇATISI UÇTU"
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya yaşanan maddi hasarla ilgili şu bilgileri verdi, "Turuncu uyarı verilen illerde 2009 ihbar yapıldı. Zonguldak'ta maalesef 57 okulumuzun çatısı uçtu. İlk etapta AFAD'dan 50 milyon lira kaynak gönderdik. Okullarımızın çatılarıyla ilgili valimiz arkadaşlarıyla çalışıyor. 43 evin ve iş yerinin de çatısının uçtuğuna dair bilgi var. Ayrıca su baskını olan evler, ekili dikili arazilerle zarar tespitleri yapılıyor. Yarın akşama kadar zarar tespitleri bitirilir, en geç cumartesi günü destek ödemelerini AFAD olarak yapıyor olacağız."