WSJ: Hamas yeniden toparlanıyor!

Wall Street Journal gazetesi, İsrail ordusunun  Şucaiye`ye yeniden başlattığı saldırılara işaret edip, Hamas`ı ortadan kaldırma hedefine ulaşılamadığını vurguladı. Haberde, Gazze Şeridi`ndeki Filistin direnişinin yeniden toparlandığı ve silahlandığı vurgulandı.

Abd`nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, Gazze Şeridi`ndeki Filistin direnişinin yeniden örgütlenip silahlandığını iddia ederek, çatışmanın uzun vadeli bir yıpratma savaşına dönüşebileceğini belirtti.

Netenyahu’yu protesto eden 200 Yahudi tutuklandı Netenyahu’yu protesto eden 200 Yahudi tutuklandı

Kudüs Tugayları’nın Gazze Şeridi çevresindeki Kissufim, Nirim, Sofa ve Havlit yerleşimlerine düzenlediği yoğun füze saldırılarına işaret eden gazete, Gazze`deki direnişin İsrail`e yönelik haftalardır yaptığı en büyük roket saldırılarından birini başlattığını vurguladı.

İsrail ordusunun daha önce temizlediğini iddia ettiği Şucaiye mahallesinde direniş savaşçıları ile yeniden yoğun çatışmalara başladığına dikkat çekilen makalede, “bu saldırılar, 9 ay geçmesine rağmen, roket ve havan topu fırlatma kabiliyetini koruyan Gazze`deki savaşçılara karşı saldırılarını sürdürmeye çalışan İsrail`in karşı karşıya olduğu zorluğu artırdı.” denildi.

WSJ`ye göre, Şucaiye mahallesine düzenlenen yeni saldırılar, İsrail`in Hamas`ı ortadan kaldırma hedefine ulaşmasının ne kadar zor olduğunu gösteriyor.

Makalede  ayrıca, ```Şucaiye`deki operasyon, Hamas`ın saflarını yeniden sıkılaştırması ve kontrolü yeniden ele geçirmesi nedeniyle İsrail kuvvetlerinin geri çekildiği bölgeye geri dönmek zorunda kaldığı en son operasyondu`` denildi.

İsrail ordusu, Gazze’nin en büyük hastanesi olan eş-Şifa Hastanesi`nin yanı sıra şeridin kuzeyindeki Cibaliye de dahil olmak üzere daha önce işgal ettiği ve temizlediğini iddia ettiği birçok bölgeye geri döndü.

Bu arada WSJ`ye göre güvenlik uzmanları, İsrail`in, Hamas`la uzun vadeli bir çatışmaya girme riskiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor.

Uluslararası Kriz Grubu Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Joost Hiltermann, bir “bataklık” olarak nitelendirdiği düşük yoğunluklu çatışmanın, uzun bir süre devam edeceğini açıkladı.

Hiltermann, “Hamas`ı,  Gazze`de birden fazla bölgeye itmek için askeri operasyonları kullanabilirsiniz ancak sonunda tünel sisteminden veya karadan geri sızacaktır. Her geçen gün yeni üyeler kazanıyor. Ailelerini kaybeden gençler de buna katılacak`` diye konuştu.

New York Times: İsrailli generaller "Gazze'deki savaşı" bitirmek istiyor 

Öte yandan NYT’nin  haberine göre, adlarının gizli kalmasını isteyen İsrailli emekli ve muvazzaf, 6 üst düzey general, "Hamas'ın şu aşamada askeri olarak bitirilmesini" sağlamasa da "Gazze'deki savaşı" sonlandırmak istiyor.

Gazze'deki 120 kadar İsrailli esirin geri getirilmesi için en iyi yolun bu olacağını belirten generaller, Lübnan'da Hizbullah ile olası bir kara savaşı başlamadan önce ordunun “dinlenmeye" ihtiyacı olduğuna vurgu yaptı.

İsrail'in eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Eyal Hulata da ordunun ateşkes ve esir takasını "tamamen desteklediğini" belirterek, ordunun Hamas ile "ileride her zaman gidip yeniden çatışmaya girebileceklerine inandıklarını" söyledi.

İsrailli generallerin Gazze'de çatışmanın durmasının Lübnan ile gerilimi düşürebileceğini düşündüğünü aktaran Hulata, ordunun "daha az mühimmatı, yedek parçası ve enerjisi" olduğunu, Hizbullah ile olası bir savaşa hazırlanmak için daha fazla zaman kazanacağını hesapladığını dile getirdi.

Editör: Burçin Çelikkol