Hicri takvime göre yılın 12. ve sonuncu ayı olan Zilhicce için az bir zaman kaldı. Zilhicce ayının ilk dokuz gününde oruç tutmak dini kaynaklarca tavsiye edilmiştir. İşte, 2024 Zilhicce ayı tarihi hakkında bilgiler...

Zilhicce Ayı Ne Zaman Başlayacak?

Hicri takvime göre yılın 12. ve son ayı olan Zilhicce ayı, 2024 yılında 7 Haziran Cuma günü başlayacak ve 19 Haziran Çarşamba günü sona erecek. Bu mübarek ay, İslam alemi için oldukça önemlidir ve birçok ibadet bu ayda yapılır.

Zilhicce Orucu Ne Zaman Başlayacak?

Zilhicce ayının ilk dokuz gününde oruç tutmak dini kaynaklarca tavsiye edilmiştir. Zilhicce ayının 10. günü ise Kurban Bayramı'nın ilk günü olarak idrak edilir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in Zilhicce'nin ilk dokuz günü oruç tuttuğu rivayet edildiği için, bu günlerin oruçlu geçirilmesi müstehaptır. Ancak, hacda olanların 9. günü (Arefe günü) oruç tutması, sıkıntıya ve halsizliğe sebep olacağı gerekçesiyle mekruh görülmüştür.

Peygamberimiz Hz. Muhammed, Arefe gününün faziletine ilişkin olarak şöyle buyurmuştur: "Arefe gününden daha çok Allah'ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur" (Müslim, Sıyâm, 196-197). Ayrıca, "Arefe günü tutulan orucun, bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah'tan umulur" demiştir.

Denizli Babadağ'da orman yangını: Yerleşim birimleri tahliye ediliyor Denizli Babadağ'da orman yangını: Yerleşim birimleri tahliye ediliyor

Zilhicce Orucunun Fazileti ve Sevabı

Zilhicce orucu, hadislerle ne kadar mühim ve bereketli olduğunu bizlere kanıtlar. Bu ay içinde ibadetlerini aksatmayan kişiler, bir senelik sevap kazanır. Hz. Muhammed’in Zilhicce ayında sık sık oruç tuttuğu, rivayet edilen hadislerde belirtilmiştir.

Ebû Hureyre (Radıyallâhu Anh)‘dan rivayet edilen bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllâh (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: "Allâh’ın Kendisine ibâdet edilmesini en çok sevdiği günler, Zilhiccenin (ilk) on (günü)dür. Onlardan her bir günün orucu, bir senenin orucuna, her bir gecenin kıyamı da, Kadir gecesinin kıyamına denktir" (Tirmizî, Savm:52, No:758, sh:224).

Zilhicce Ayında Hangi İbadetler Yapılır?

Zilhicce ayında yapılacak ibadetler arasında oruç tutmak, Kur’an okumak, nafile namaz kılmak, zikir çekmek, sadaka vermek ve kurban kesmek yer alır. Bu ibadetler, kişinin manevi anlamda kendini yenilemesi ve Allah’a daha yakın olması için önemli fırsatlar sunar.

Zilhicce ayının bereketi ve faziletinden faydalanmak isteyen Müslümanlar, bu mübarek günlerde ibadetlerini aksatmamaya özen göstermelidir. Zilhicce ayının ilk dokuz günü oruç tutarak ve diğer ibadetleri yerine getirerek manevi huzuru yakalamak mümkündür.

Unutmayalım ki, Zilhicce ayı sadece oruç ve kurban kesimi ile sınırlı değildir. Bu ay, genel olarak Allah’a daha yakın olmak, daha fazla ibadet etmek ve günahlardan arınmak için bir fırsattır. Bu mübarek ayda yapılacak ibadetler, bir senelik sevap kazandıracak ve kişinin manevi anlamda yükselmesine vesile olacaktır.