Üst üste gerçekleşen seçimlerle Türkiye'de gündem siyasete oldu. Mahalli İdareler Seçimi'nin de tamamlanmasıyla birlikte artık yatırım ve projelerin daha çok konuşulacağı bir döneme girilmiş oldu.

İSTANBUL-ANKARA ARASI SÜPER HIZLI TREN GELİYOR
Hükümet, İstanbul-Ankara arası Süper Hızlı Tren (SHT) Projesi'nin ihalesine bu yıl çıkacak. Seyahat hızı 350 kilometre, süresi ise 80 dakika olacak Ankara-İstanbul SHT'nin 2028 yılına yetiştirilmesi planlanıyor. Öte yandan 201 kilometre uzunluğundaki Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli arasında hızlı tren hattı çalışmaları devam ederken, proje tamamlandığında, Ankara-Bursa ve Bursa-İstanbul arası 2 saat 15 dakika olacak.

ANKARA-İZMİR ARASI 3,5 SAATE DÜŞECEK
Ankara-İzmir mevcut demiryolu 824 kilometreden 624 kilometreye inerek seyahat süresi yaklaşık 3.5 saate düşecek. 313 kilometre uzunluğundaki Mersin-Adana-Osmaniye ve Gaziantep hızlı tren hattı ile Adana-Gaziantep arasında seyahat süresi 2 saat 15 dakikaya inecek.

229 kilometrelik Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Hattı ile yolcu seyahat süresi 1.5 saate; yük taşıma süresi ise 2.5 saate düşecek. Ankara-Sivas hızlı demiryolu ile entegre olan Yerköy – Kayseri Hızlı Tren Hattı ile İstanbul-Kayseri arası ulaşım 5 Saat 15 dakika olacak. Ankara-Kayseri arasında ise ulaşım süresi 2 saate inecek. Konya-Karaman hızlı tren projesinin devamı olan 135 kilometrelik Karaman-Ulukışla hızlı tren projesinin yapımı hızla devam ederken, Karaman-Ulukışla seyahat süresi 1 saat 35 dakikaya düşecek.

TÜRKSAT 6-A 8 TEMMUZ'DA UZAYA GÖNDERİLECEK
Türkiye'nin ilk milli haberleşme uydusu Türksat 6A, 8 Temmuz'da uzaya gönderilecek ve Türkiye böylece kendi uydusunu üretebilen 10 ülkeden biri olacak. Böylece Türksat'ın haberleşme uyduları ile 121 ülkede 4.5 milyarlık nüfusa erişim imkanı sağlanacak.

Erdoğan-47

ÇUKUROVA HAVALİMANI AÇILACAK
Mersin Tarsus'da yapımı süren Çukurova Havalimanı'nın kısa sürede açılması hedeflenirken, Yozgat ile Bayburt-Gümüşhane havalimanları da 2025 yılı içerisinde hizmete alınacak. Böylece havalimanı sayısı 62'ye yükselecek. Trabzon Yeni Havalimanı proje çalışmaları da hızla devam ediyor.

ENERJİDE TAM BAĞIMSIZLIK YOLUNDA BÜYÜK ADIM
Enerjide tam bağımsız ülke olma hedefiyle karda ve denizde hidrokarbon aramacılığı artırılırken, bu yıl Trakya'da bir Doğalgaz Merkezi kurulacak. Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde ilk reaktörün inşaatında sona gelinirken, ilk reaktör bu yılsonunda sisteme test elektriği verecek. Ayrıca bu yıl Sinop ve Trakya'da da nükleer santral yapmak için çalışmalar hızlandırılacak. Karadeniz'de keşfedilen 710 milyar metreküplük doğalgazın ekonomiye kazandırılması hedefleri kapsamında yılsonuna doğru günlük 10 milyon metreküp doğalgaz üretim hedefine ulaşılacak. Gabar'da ise şuan günlük 37 bin varil petrol üretilirken, bu ay 9 yeni kuyu daha açılacak. Böylece ilk etapta üretimin günlük 50 bin varile, yıl sonunda da 100 bin varile çıkarılması amaçlanıyor.

Emine Erdoğan bitkisel ilaçlar toplantısında konuştu Emine Erdoğan bitkisel ilaçlar toplantısında konuştu

DEPREM BÖLGESİNDE 200 BİN KONUTUN TESLİMİ YAPILACAK
Deprem bölgesinde yapımı süren ve ihale aşamasındaki konut sayısı 350 bine ulaşırken, bunların 200 bini bu yıl sonuna kadar hak sahiplerine teslim edilecek.