Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 26 Ekim Perşembe günkü toplantısının yaklaştığı bu dönemde, finans dünyasında ve ekonomi uzmanları arasında büyük bir beklenti ve spekülasyon hakim. TCMB'nin politika faizi kararı, ekonomik istikrar açısından büyük önem taşıyor.

YÜZDE 33

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal, TCMB'nin politika faizini 300 baz puanlık bir artışla yüzde 33'e çıkarabileceği konusunda bir tahminde bulundu. Drimal, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "Pozitif reel faiz enflasyon beklentilerini dizginlemek için olmazsa olmazımız, buna yaklaşmış durumdayız" açıklamasını referans alarak, TCMB'nin ekim ayı toplantısında ve ileriki aylarda faiz artışlarının devam edebileceğine dikkat çekiyor. Ayrıca, Drimal, zayıf Türk Lirası kaynaklı ana enflasyonist etkinin muhtemelen azaldığını ve enflasyonun 2023-2024 döneminde yavaşlayabileceğini öngörüyor.

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ 500 BAZ PUAN ARTIRABİLİR

Altın fiyatlarında son durum nedir? Altın fiyatlarında son durum nedir?

Medley Advisors Piyasa Araştırma Başkanı Nick Stadtmiller de TCMB'nin politika faizini 500 baz puan artırabileceğini belirtiyor. Stadtmiller, Türk bankalarının müşterilerine yüksek mevduat faizleri ödediğine işaret ederek, Merkez Bankası'nın bankacılık sektöründeki faiz artışlarını yakalamak amacıyla politika faizini daha da yükselttiğini ifade ediyor. Stadtmiller, para politikasının gecikmeli hareket etme eğiliminde olduğuna vurgu yapıyor ve bu nedenle finansal sıkılaşmanın ekonomiye 2024 ortalarına kadar etki etmeyeceğini belirtiyor.

YÜZDE 40

Deutsche Bank Stratejisti Christian Wietoska da TCMB'nin faiz artışlarına devam edeceğini tahmin ediyor. Ekim ayı toplantısında 500 baz puanlık bir artışla politika faizinin yüzde 35'e çıkarılacağını öngören Wietoska, yıl sonunda politika faizinin yüzde 40'a ulaşabileceğini ifade ediyor. Ancak, Wietoska, döviz kuru dalgalanmaları, ücret artışları ve vergi ayarlamalarının geçişkenlik etkilerinin azalmasını beklerken, enflasyonun hala sorunlu bir görünüm sergilediğine dikkat çekiyor.

YÜZDE 35 ÖNGÖRÜLÜYOR

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına dair beklentilere göre, politika faizi 500 baz puan artırılarak yüzde 35'e çekilmesi öngörülüyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 40 olarak hesaplanıyor. Bu beklentilerin ötesinde, TCMB'nin kararının Türkiye'nin ekonomik geleceği üzerinde büyük bir etkisi olabilir.