ABD, İsviçre, Çin ve Avustralya'dan araştırmacılar, dünya genelinde yaklaşık 54 bin yetişkin ve çocuğu kapsayan toplam 14 araştırmayı inceleyerek, buldukları sonuçlar ışığında video oyunları ile işitme kaybı arasındaki bağı ortaya çıkaran bir çalışmaya imza attı.

Video Oyunu Oynamak

Araştırmacılardan odyolog ve epidemiyolog Dr. Lauren Dillard, yaptığı açıklamada, "Araştırma, uzun süre video oyunu oynayanların, oynamayanlara kıyasla işitme kaybı ve kulak çınlaması riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor." dedi.

Video Oyunu Oynamak İşitme Kaybına Yol Açabilir

Dillard, yüksek sese maruz kalmanın kulaktaki duyu hücrelerini yorduğunu ve bunun işitmeyi olumsuz yönde etkilediğini belirterek, "Bu durum, geçici işitme kaybına veya kulaklarda çınlamaya neden olabilir. Düzenli veya uzun süreli gürültüye maruz kalmak da zamanla kalıcı işitme kaybına yol açar." ifadelerini kullandı.

Bilgisayar Oyunu Oynamak

Araştırmacı, maruz kalınan ses miktarının mümkün olan her anda gözlemlenmesini tavsiye ederek, "İşitme duyunuzdaki değişikliklere dikkat edin. İşitme kaybının temel belirtileri arasında kulak çınlaması, tiz sesleri duymada zorluk ve konuşmaları takip etmekte güçlük yaşama yer alır." değerlendirmesinde bulundu.

Uzun Süre Kulaklık Kullanmak İşitme Kaybına Yol Açabilir

Araştırmanın detayları "BMJ Public Health" adlı dergide yayımlandı.