Düşük tansiyon nedir? Düşük tansiyon nedir?

Sıcak havalarda serinlemek için soğuk suyla alınan duşun damarları büzüştürebileceği ve istenmeyen sonuçlara yol açabileceği belirtildi.

Uzman Aile Hekimi Saadet Gök, serinlemek için soğuk duş almanın yüz felci ve kalp krizine yol açtığına dikkat çekerek "Su, ısı enerjisini havaya göre 30 kat daha fazla iletir. Bu sebeple soğuk suyun, soğuk havaya kıyasla dolaşım sistemi üzerine olan etkisi daha hızlı ve fazla olur. Çok sıcak bir ortamdan ani soğuk duşa girmek bayılmalara hatta ölüme varan olumsuz sonuçlara neden olabilir" dedi.

İdeal Duş Sıcaklığı 22-26 Derece

Dr. Saadet Gök, şunları söyledi:

Aşırı sıcaklardan baş etmek için geliştirilen yanlış yöntemlerden birisi buz dolu kovayı başından aşağı dökmek. Bu tür durumlar kişinin yüz felcine sebep olabilir. Yada kişide altta yatan kalp krizinin artmasına sebep verecektir. Bir diğer yanlış yöntem ise sıcak havalardan ferahlamak için yapılan soğuk ve sıcak duşun sıcaklığı çok önemli. Dış ortamın sıcaklığı her ne olursa olsun, 22 ile 26 deredeki suyu tavsiye ediyoruz.

İnsan vücudu sıcaklığı sabit tutmaya çalışır. Su, ısı enerjisini havaya göre 30 kat daha fazla iletir. Bu sebeple soğuk suyun, soğuk havaya kıyasla dolaşım sistemi üzerine olan etkisi daha hızlı ve fazla olur. Aşırı soğuk su ile duş almak damarlarda büzüşmeye yol açabilir, kalp krizini ve yüz felçliğine yol açabilir" dedi.

Dr.saadet.gök

Editör: Kemal Ilıkkan