Bartın Üniversitesi (BARÜ) Öğrenci Konseyi ve öğrenci toplulukları tarafından "Sessiz Yürüyüş" düzenlendi. Üniversitenin akademik ve idari personeli de yürüyüşe destek verdi. BARÜ Kutlubey Yerleşkesi Eğitim Fakültesi önünde toplanan kalabalık, Türk, Filistin ve Doğu Türkistan bayraklarıyla donanmış bir şekilde yaklaşık bir kilometrelik bir mesafeyi kat ederek Gölet alanına ulaştı. Katılımcılar, "Bu Zulme Sessiz Kalma", "Filistin ve Doğu Türkistan'da Yaşanan Katliamları Kınıyoruz", "Soykırıma Hayır", "İnsanlık Ölmesin" ve "Nehirden Denize Özgür Filistin" gibi dövizler taşıdılar. Ayrıca, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki göstermek amacıyla ABD'de Filistin dayanışma gösterisi düzenleyen öğrencilere de destek verildi.

Üniversite öğrencilerinden Filistin ve Doğu Türkistan’a sessiz destek

Engelli gençler tezkere aldı Engelli gençler tezkere aldı

Filistinli öğrencilerin de katıldığı yürüyüşte konuşan BARÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Ömer Faruk Çalap,

"Bartın Üniversitesi öğrencileri olarak Doğu Türkistan ve Filistin'deki zulme karşı birlik oluyoruz. Bu bölgelerde yaşanan insanlık dışı zulmü kınıyor ve bu zulme karşı sesimizi yükseltiyoruz" dedi. İnsan haklarına saygı gösterilmesi için uluslararası toplumun acil adımlar atması gerektiğini vurgulayan Çalap, "Doğu Türkistan ve Filistin'deki insan hakları savunucularına yönelik baskılar sona erdirilmelidir. İfade özgürlüğünün garanti altına alınması için uluslararası toplum sözde değil, özde harekete geçmelidir" şeklinde konuştu.

Yürüyüş, İsrail sorununun bir sonucu olarak Filistin'de yaşanan savaşa ait 2 dakikalık ses kaydının dinlenmesinin ardından son buldu.