İstanbul Sultangazi’de, uçurumda cesedi bulunan 15 yaşındaki Elif Çakal’ın ölümüyle ilgili, olay tarihinde 2’si 18 yaşından küçük olan 4 kişinin yargılandığı davada karar verildi.

İstanbul 18.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada suça sürüklenen çocuk sıfatıyla T.Y. ile S.T. hazır bulundu. Duruşmaya sanık avukatları ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da katıldı.

Duruşmada S.T. suçlamaları kabul etmediğini söylerken, suça sürüklenen çocuk T.Y. ise savunmasında, "O gün amacımız sadece piknik yapmaktı. Oraya, birlikte aldığımız kararla gittik, oturduk ve alkol aldık. Tartışma olduktan sonra tekrar konuştuk. Geriye doğru koştuğunda anlamadık, şoke olduk. Ambulansı aradık. Atılı suçları kabul etmiyorum, beraatımı talep ediyorum" diye konuştu.  

Elif Çakal Davası

"ELİF'İN DURUMUNDAN DOLAYI ÇOK ÜZGÜNÜM"

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı mahkemede mütalaaya katıldığını belirterek, sanıkların ve suça sürüklenen çocukların hükümle birlikte tutuklanmalarını talep etti. Diğer sanık avukatları da müvekkillerinin tutuksuz yargılanmalarını ve beraatlarını talep etti. Son sözü sorulan suça sürüklenen çocuk S.T. beraatını talep etti. T.Y. ise son sözünde, "Elif'in bu durumundan dolayı çok üzgün olduğumu söylemek istiyorum. Beraatımı istiyorum" ifadelerini kullandı.

MÜEBBET HAPİS TALEP EDİLDİ 

Mahkeme kararında, suça sürüklenen çocuklar S.T. ile T.Y.’yi ayrı ayrı "ihmali suretle adam öldürme" suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Suçun işlendiği tarihte 15-18 yaş aralığında olduklarını ve verilecek cezanın gelecekleri üzerindeki etkilerini de dikkate alan heyet, bu cezayı 10’ar yıl hapis cezasına indirdi. 

Mahkeme, suça sürüklenen çocuklar S.T. ile T.Y.’yi "birden fazla kişiyle birlikte ve çocuğa karşı hürriyeti tahdit" suçundan, suçun işlendiği tarihte 15-18 yaş aralığında olduklarını ve verilecek cezanın gelecekleri üzerindeki etkilerini de dikkate alarak 3 yıl 4’er ay hapis cezasına çarptırdı. Suça sürüklenen çocuklar toplamda 13’er yıl 4’er ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklar Gürkan Kalmaz ile Ufuk Bökü’yü "birden fazla kişiyle birlikte ve çocuğa karşı hürriyeti tahdit" suçundan 5’er yıl hapis cezasına çarptıran heyet, sanıkların ayrı ayrı "ihmal suretiyle adam öldürme" suçundan delil yetersizliği gerekçesiyle beraatına hükmetti. 

2 sanık ve 2 suça sürüklenen çocuğun ayrı ayrı ‘sağlık için tehlikeli madde temini’ suçundan, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatına karar veren mahkeme, ayrıca hepsinin adli kontrol tedbirlerinin devamına hükmetti.