Süper Lig'in 15. haftasında oynanan Ankaragücü - Çaykur Rizespor maçının hakemi Halil Umut Meler sahada saldırıya uğradı.

Maçın bitiş düdüğü çalınca yanındakilerle birlikte sahaya inen Ankaragücü Başkanı Faruk Koca Meler'e yumruk attı.

Koca'nın yumruğunun ardından yere düşen hakem bu kez de Koca'nın yanındaki kişilerin tekmelerine maruz kaldı.

Hakem Meler hastanede tedavi altına alınırken bu saldırı Türkiye'nin gündemine bomba gibi düştü.

Peki bu saldırının faili Ankaragücü Başkanı Faruk Koca kimdir?

Faruk Koca aynı zamanda siyasi kimliği olan bir isim.

Koca 1964 yılında Ankara'nın Bala ilçesinde dünyaya geldi. AK Parti'nin kurucu üyesi olan Koca, TBMM'de XXII. ve XXIII. Dönem AK Parti'den Ankara Milletvekilli olarak görev yaptı.

Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Keçiören’deki eski ev sahibi olan Faruk Koca, 2021 yılında yapılan olağan genel kurulda 1058 oyun 802'sini alarak Ankaragücü başkanlığına seçildi.

FAİR PLAY ÖDÜLÜ ALDI

Halil Umut Meler'i darp ederek futbolda son yılların en büyük skandallarından birine imza atan Koca ile ilgili ayrıntılar şaşırtıcı.

Koca, 2022 yılında Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından Fair Play/Adil Oyun Başkan/Yönetici Ödülü'ne layık görülmüş.

Konuya ilişkin Ankaragücü'nün web sitesinden yayınlanan duyuruda şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye Futbol Federasyonu Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulu, Ekim Ayı Fair Play/Adil Oyun Ödülleri’nin sahiplerini belirledi.

Başkanımız Sayın Faruk Koca, en iyi Başkan/Yönetici alanında ödüle layık görüldü.

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, “Ziraat Türkiye Kupası’nda Amed Sportif Faaliyetler ile oynanan maç öncesinde futbol ailesine örnek gösterilecek sağduyulu açıklamalarıyla birlikte;

– Dostluk çağrısında bulunarak futbolun bir oyun olduğunu belirten yaklaşımı,

– Sporun birleştirici gücünü ve kardeşlik duygusunu ön plana çıkaran, ayrıştırıcı olmayıp birebir Fair Play ruhuyla örtüşen tutumu

Nedenleriyle 'BAŞKAN/YÖNETİCİ ÖDÜLÜ’nü kazanmıştır.'