MSB'nin açıklamasında, Irak'ın kuzeyinde yapılan operasyonlar neticesinde kaçma imkanı bulamayan PKK'lı teröristlerin ormanları yakmaya başladığı belirtilmişti. Teröristlerin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yerlerini tespit edememesi için ormanları ateşe verdikleri, ayrıca yerel halkı Türk askerinin açtığı ateş sonucunda ormanların yandığı şeklinde yalanlarla kandırmaya çalıştıkları ifade edilmişti.

Bu olaylar, akıllara Türkiye'de geçmişte yaşanan benzer orman yangınlarını getiriyor. Geçmişte de Türkiye'de çıkan bazı orman yangınlarının arkasında PKK terör örgütünün olduğu tespit edilmişti. Örgüt, orman yangınlarını bir tür terör eylemi olarak kullanarak, hem güvenlik güçlerini meşgul etmeyi hem de halk arasında korku ve panik yaratmayı hedefliyor. Türkiye'de çıkan bazı büyük orman yangınlarının, özellikle yaz aylarında, PKK tarafından kasıtlı olarak çıkarıldığı da biliniyor.

Son zamanlarda Türkiye'de yaşanan orman yangınlarının arkasında da PKK'nın olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Güvenlik güçleri, her yangın olayını titizlikle incelerken, özellikle terör örgütünün izlerini aramaya devam ediyor. Yangınların çıkış sebepleri arasında doğal faktörlerin yanı sıra, terör örgütünün sabotaj ihtimali de değerlendirme altında.

Türk Silahlı Kuvvetleri, terörle mücadelede sivil halka ve doğaya zarar vermemek için büyük bir özen gösteriyor. Ancak teröristler, kendi çıkarları uğruna sivilleri ve doğayı tehlikeye atmaktan çekinmiyor. Geçmişte yaşanan benzeri olaylar ve Irak'ta ortaya çıkan son durum, Türkiye'de yaşanan orman yangınlarının altında da PKK'nın olabileceği endişesini güçlendiriyor.

Pilot ile kule arasında ilginç diyalog: Ördeğe benziyor Pilot ile kule arasında ilginç diyalog: Ördeğe benziyor

Son olarak Türkiye genelinde 44 yangın çıktı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 'Vatandaşlarımız geçmiş olsun diliyorum, bugün Türkiye genelinde 44 adet yangın çıktı bunlardan 11 tanesi yüksek risk grubundaki yangınlardan. 6 tanesi ile ilgili gereken müdahaleler yapıldı.' dedi. Yangınların çıkma sebebiyle ilgili ise soruşturmalar devam ediyor.

Editör: Elif Erbay