Ameliyat sırasında bozkurt işareti yapan cerrahların sosyal medyaya düşen fotoğrafına Türk Tabipleri Birliği'nden (TTB) tepki geldi.

TTB'den yapılan açıklamada, "Hekimlerin, tıpkı toplumun diğer üyeleri gibi, farklı politik düşünce ve değerlere sahip olmaları doğaldır. Hekimler ülkede ve dünyada gelişen olayların politik doğasına karşı kişisel olarak tutum almakta da doğal olarak özgürdür. Bununla birlikte hekimler, meslek ahlakı kuralları gereğince sağlık hizmeti sunarken yansızlıklarını korumakla yükümlüdür." denildi.

Merih Demiral'la Başlayan Tartışma

Milli futbolcu Merih Demiral'ın EURO 2024'teki Avusturma maçında gol sevinci sırasında yaptığı bozkurt işaretiyle başlayan tartışmaya doktorlar da katılmıştı. Doktorların ameliyathanede bozkurt işareti yaparak fotoğraf çektirmesi ve bunu sosyal medyada paylaşması gündem oldu.

Meclis komisyonunda sokak hayvanları tartışması yaşandı Meclis komisyonunda sokak hayvanları tartışması yaşandı

Politik Kimlik Belirten İşaret

TTB'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı.

"Son zamanlarda basında ve sosyal medyada hekimlerin sağlık hizmeti sunarken politik kimliklerini belirten çeşitli işaretler yaptıkları görüntüler yayımlanmaktadır.

Hekimler, meslek ahlakı kuralları gereğince sağlık hizmeti sunarken yansızlıklarını korumakla yükümlüdür.

Tüm meslek ahlakı kuralları gibi, bu kuralların da var edilme nedeni, toplumun mesleğe ve mesleği uygulayanlara güven duymalarını sağlamaktır. Meslek ahlakı kurallarını ve ifade ettikleri değerleri deyim yerinde ise “gözümüz gibi koruma” özenimiz de buradan kaynaklanmaktadır.

Toplum da tıpkı hekimler gibi farklı kişisel değerlere ve politik kimliklere sahip bireylerden oluştuğu için, ancak güven duyulması halinde sağlık sorunları için hekimlere başvurulacak, tüm bilgiler rahatlıkla paylaşılabilecek ve meslek hakkıyla uygulanabilecektir.

"Güven Zedeleyici Bir Fotoğraf"

Bu nedenle hekimlerin sağlık hizmeti sunarken politik kimlikleri de dahil olmak üzere kişisel değerlerini bir yana bırakmaları, gerek kendilerine gerekse de tıp kurumuna karşı güvenin sarsılmasına yol açabilecek her türlü söz ve davranıştan kaçınmaları gerekmektedir.

Söz konusu görüntülerin bu yükümlülüklerle bağdaşmadığı, güveni zedeleyici nitelikte olduğu açıktır.

Gerek hekimlere gerek hekimleri istihdam eden kurumlara, toplum sağlığı açısından son derece önemli olan “hekimin yansızlığı” ilkesini ve güveni koruma yükümlülüğünü bir kez daha anımsatıyoruz."

Resim

Şebnem Korur Fincancı Olayı

TTB eski Başkanı Fincancı, TSK'nın PKK'ya karşı kimyasal silah kullandığı savunduğu için "terör örgütü propagandası yapma" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Atatürk'ün bozkurt işaretiyle ilişkisi nedir? Atatürk'ün bozkurt işaretiyle ilişkisi nedir?

Editör: Kemal Ilıkkan