Aldatıcı reklamlara 94 milyon TL ceza Aldatıcı reklamlara 94 milyon TL ceza

DİSK'in Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) karşı açtığı davayı kazandığı ve TÜİK'in madde fiyat listesini yeniden yayımlamak zorunda olduğu belirtildi. TÜİK'in 2022 Haziran'dan itibaren enflasyona esas madde fiyat listesini açıklamayı bırakmasının ardından başlatılan davada alınan kararın kesinleştiği ve TÜİK'in yargı kararlarını çiğnememesi gerektiği vurgulandı. Kesinleşen yargı kararının ardından, DİSK'in TÜİK'e idare mahkemesi kararını uygulaması için talepte bulunduğu belirtildi. Bu gelişmelerle birlikte, TÜİK'in madde fiyat listesini yeniden yayımlaması gerektiği ve yargı kararlarına uymak zorunda olduğu vurgulandı.

NE OLMUŞTU?

TÜİK Haziran 2022 itibariyle Ocak 2003’ten beri her ay açıkladığı ortalama madde sepeti fiyat listesini yayımlamayı durdurdu. Liste 400’ü aşkın maddenin ortalama fiyatını içeriyordu.

Bunun üzerine DİSK 3 Haziran 2022’de TÜİK’ten bilgi talebinde bulundu. Ancak TÜİK, madde sepeti ve ortalama madde fiyat listesinin yayımlanmayacağını belirterek bilgi talebini reddetti.

DİSK, 6 Haziran 2022’de bilgi edinme hakkı çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden TÜİK’ten ortalama madde fiyatı listesi verisini tekrar talep etti. Ancak TÜİK 23 Haziran tarihli cevabıyla bunu bir kez daha reddetti. Gerekçe olarak da listenin “kamuoyunda yanlış anlama ve yanıltıcı değerlendirmelere sebebiyet vermesini” gösterdi.

DİSK kararın ardından Bilgi Edinme Kurulu’na gitti. Kurul da 3 Ağustos 2022’de DİSK’in talebini reddetti. Bunun üzerinde DİSK, Kurul kararının yasal dayanaktan yoksun olduğunu ve yıllardır açıklanan verilerin açıklanmasından vazgeçilmesinin hukuksuz olduğunu belirterek konuyu idare mahkemesine taşıdı.

Ankara 6. İdare Mahkemesi, 31 Mart 2023 tarihli kararında DİSK’in bilgi edinme hakkı çerçevesinde TÜİK'ten istediği bilgilerin işçi konfederasyonunun görevi gereği elinde bulunması gereken bilgilerden olduğuna hükmetti. TÜİK’in DİSK’in bilgi edinme talebini reddetmesinin hukuksuz olduğuna karar verdi.

Ancak TÜİK kararı uygulamayıp temyiz etti. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesi 15 Eylül 2023’te TÜİK’İn istinaf başvurusunun hukuka uygun olmadığına karar verdi.

Bunun üzerine TÜİK, Danıştay’a gitti.