Deprem profesörlerinden İstanbulluyu rahatlatacak haber Deprem profesörlerinden İstanbulluyu rahatlatacak haber

HÜDA PAR’ın Vatandaşlık Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi, bugün Meclis Genel Kurulunda  görüşülecek.

Teklif  kabul edilirse, Türkiye-İsrail çifte vatandaşı olup, İsrail ordusuna katılarak Gazze`deki soykırıma ortak olanların vatandaşlıktan çıkarılması ve mal varlıklarına el konulmasının önü açılacak.

İsrail askeri olarak savaşa katılmaları tepki çekmişti

HÜDA PAR’dan yapılan açıklamada,  “Filistin/Gazze'de yaşanan insanlık dramı, siyonizmin acımasız yüzünü ortaya koyuyor. İşgalci terör çetesi İsrail’in Gazze'de uyguladığı soykırım karşısında sessiz kalamayız.” denildi.

Teklife göre; evrensellik ilkesinin, ilgili kanunda düzenleniş şekline göre bahsi edilen maddede sayılan suçların ülke dışında işlenmesi halinde, failin ve mağdurun vatandaşlığına bakılmadan, failin Türkiye’de bulunması da gerekmeden hakkında Türk kanunları uygulanabilecektir. Bu nedenle, belirtilen suçlar, yurt dışında bir yabancı tarafından yabancılara karşı işlenmiş olsa ve kendisi de yurt dışında bulunsa dahi, Türkiye’de cezai kovuşturmaya konu olabilecektir.

İsrail’in Gazze’ye yönelik  soykırım saldırıları devam ederken, sosyal medyada, İsrail askeri olarak savaşa katıldığını, Türkiye vatandaşı olduğunu belirten isimlerin  paylaşımları kamuoyunda tepki çekmişti.  

Editör: Burçin Çelikkol