Demet Özdemir,'den Ahmet Mümtaz Taylan'a samimi itiraflar Demet Özdemir,'den Ahmet Mümtaz Taylan'a samimi itiraflar

Dünya'nın Yedi Harikası'ndan biri olarak kabul edilen Halikarnas Mozolesi'nde 1856-1857 yıllarında kazılar yapan İngiliz araştırmacı Charles Thomas Newton, bu kazılarda bulduğu kabartmaları, Mausolos ve Artemisia'nın heykellerini ve dört atlı arabanın parçalarını İngiltere'ye götürdü. Bir buçuk asırdan fazla süredir Bodrum'dan kaçırılmış olan ve British Museum'da sergilenen bu eserlerin geri getirilmesi için zaman zaman girişimlerde bulunulsa da henüz bir sonuç alınamadı.

Survivor Poyraz’dan Mozole tepkisi

Bodrum'da büyüyen ve Survivor'da iki kez Bodrum'u temsil eden Yiğit Alp Poyraz, geçtiğimiz günlerde yaptığı Londra seyahatinde British Museum'da gördüğü eserlerle ilgili bir paylaşım yaparak konuyu tekrar gündeme getirdi. Eserlerin ait oldukları topraklarda sergilenmesi gerektiğini vurgulayan Poyraz'ın paylaşımı, takipçilerinden binlerce destek aldı. Poyraz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Kral Mausolos doğduğu toprakları özlemiş, Bodrum’a dönmek istiyor. Anadolu’dan ve diğer topraklardan kaçırılan eserler ait oldukları coğrafyalarda sergilenmeli. Sömürgeci zihniyeti bitmeli. ’Özel izin’ ile ya da çalınarak alınan binlerce tarihi eser British Museum odalarında. Müzeyi gezerken hem çok hüzünlendim, hem çok sinirlendim. Toprağımızın eserleri, dünyanın yedi harikasından biri orada sergilenirken, Bodrumumuzda ise yalnızca Mozole’den arta kalan kırık sütunları ve mermer blokları görebilirsiniz."

Survivor Poyraz’dan Mozole tepkisi

Poyraz’ın paylaşımının altına çok sayıda destek yorumu gelirken, ünlü oyuncu Cemal Hünal ise yaptığı yorumda,

"Bunu yazdığım için üzgünüm Poyraz ama İngilizler götürmeseydi bunlar geride kalmazdı" diyerek, kültürel mirasın korunması konusunda ülkedeki bilinç eksikliğine dikkat çekti.

Kaynak: iha