TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş başkanlığında terörle mücadele hakkında bilgilendirme özel oturumu başladı. 

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları şu şekilde;

Teröre karşı mücadelemiz devam edecektir. Terör örgütüne kimlerin destek verdiğini hepimiz biliyoruz. Destekler 3 temel noktada toplanıyor; bölgeyi istikrarsızlaştırmak, yeni devletler çıkarmak, bölgede yaşayan halkları birbirine karşı düşmanlaştırmak isteniyor.

Başta komşu ülkeler olmak üzere bütün ülkeleri Türkiye'ye destek vermeye çağırıyoruz. Teröristlerin esas amaçlarından biri de kardeşliğimizi bozmak. 

Gücümüzü özgürlükçü siyasetimize de borçlu olduğumuzu biliyoruz. Toplumsal huzurumuzu kimsenin bozmasına izin vermeyeceğiz

Terörün hayatımızın akışını bozmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye sorunlarını çözmeye muktedir devlettir. Terör belasını da yok edip tarihin çöplüğüne atacaktır.

Teröre verilmiş destek karanlığa sıkılmış kurşun gibidir. Bir gün o kurşunun kendilerini de vuracağını unutmamalılardır.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in açıklamalarının satır başları şu şekilde:

Şehit haberi alındıktan sonra bazı kesimler tarafından spekülasyonlar yaratılmaktadır. Kahraman Mehmetçiği yok sayma amaçlı olduğu da görülmektedir.

“Ordunun orada ne işi var?” gibi sorular soruluyor. Şüphesiz ki bu söylemler yakın geçmişte yaşananları Irak ve Suriye’den kaynaklı ödediğimiz bedelleri de unutmuşa benziyorlar. Böyle hassas bir konuda birlik olmak yerine acıların siyasi malzeme yapılması asla kabul edilemez. Eleştiriler olabilir ama birlik içinde olunmalıdır.
 

"Terör örgütüne ağır darbe vurduk"

Teröristlerin yanı başımızda bu şekilde yuvalanması ile artık sınır ötesinde daha etkin mücadele gereği ortaya çıktı bu kapsamda 2016’dan itibaren sınırlarımız emniyetini ileriden sağlama ve terörü kaynağında yok etme stratejisini uygulamaya başladık.

Suriye’de bedel ödediğimizi ifade ediyorlar evet Türkiye bedel ödemiştir ancak Suriye’de gerekli tedbirleri almadan önce ödemiştir. Operasyonlar sonrasında bölgedeki durum değişti. 

Sınırlı hedefli ve süreli operasyonlar bugün yerini sürekli operasyonlara bırakmıştır. Bu çerçevede TSK tarafından 2019 yılında başlatılan pençe harekatlarını terör örgütünün hareket kabiliyetinin engellemesi konusunda önemli kazanımlara ulaşmamızı sağlamıştır. 

"Ağır tahribata uğrayan PKK harekat alanlarımızı öncelikli hedef haline getirdi"

Üs bölgesi stratejisi sayesinde 30 kilometre derinlikte güvenli hat oluşturduk. Pençe Kilit operasyonu ile kilit kapatılmıştır. 

Terör örgütünün mühimmat aktarımları bitme noktasına getirilmiştir. İşte bu nedenle Pençe harekatlarımız sonrası ağır tahribata uğrayan PKK harekat alanlarımızı öncelikli hedef haline getirdi. 

"Ülkede tesis edilen güven ve huzur ortaamına kolay gelinmedi"

Eğer orada olmasaydık sınırlarımıza yönelik saldırılar devam edecekti ve şehirlerimizde daha büyük bedeller ödenecekti. Ülke içinden tek bir şehit haberi gelmiyor. Bu da stratejimizin başarısını gösteriyor. 

Ülke içinden tek bir şehit haberi gelmiyor. Bu da stratejimizin başarısını gösteriyor. İllerde güvenlik sağlandıkça terör bölgeleri yatırımlar alıp cazibe merkezi haline geldi. Sağlanan güvenlik ve huzur ortamını görmeniz için bu şehirlerimizi ziyaret etmenizi istiyorum.

Gabar'da petrol çıkarılabiliyor, Hakkari'nin yaylalarında festivaller yapılabiliyorsa, terörü kaynağında yok etme stratejimiz sayesindedir. Ülkede tesis edilen güven ve huzur ortaamına kolay gelinmedi. Şu anda da kahraman mehmetçik ülkesinin huzuru için zorlu şartlarda görev yapıyor. Maalesef şehitlerimiz de oluyor. 

Hain PKK'lı teröristler tarafından üs bölgelerimize gerçekleştirilen alçak saldırılar görüş mesafesinin olmadığı ortamda alçakça gerçekleştirildi. Üs bölgelerimize yaklaşan teröristlerimizin bir çoğu da etkisiz hale getirilmiştir. Sınırlarımızın ötesinde bulunan kahraman evlatlarımız üs bögelerinde her türlü donanıma sahip bir şekilde çalışıyor, teknolojiyi kullanıyorlar. 

"80 doktorumuz üs bölgelerinde görev yapıyor"

Şu anda 80 doktorumuz üs bölgelerinde görev yapmaktadır. Yine pençe kilit harekatına kurulan Çukurca Hakkari Işıklı seyyar sahra hastaneleri ile de hizmet verilmektedir. Helikopterler dahil en seri vasıtalar üs bölgelerinde kullanılıyor. Hassasiyetimiz en üst seviyededir. 

"114 hedef imha edildi"

Irak ve Suriye'nin kuzeyinde terör hedefleri vuruldu. Toplam 114 hedef imha edildi. 

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Açıklamalarının Satır Başları Şu Şekilde:

"Tüm müttefiklerimiz terörle mücadelemize destek vermeli"

Bölücü terör örgütü Türkiye’de silahlı varlığını kaybetmiştir. Türkiye'de zemin kaybeden PKK saldırılarını sınır ötesine taşımıştır. PKK artık daha çok Irak ve Suriye için güvenlik tehdidi haline gelmiştir. Örgüt, Irak ve Suriye'deki siyasi boşluktan faydalanıyor.

Dışişleri Bakanlığı olarak diğer kurumlarımızla işbirliği halinde terörle mücedele diplomasimizi yürütmekteyiz. 

Örgütü ayakta tutan kaynaklarını teker teker yok ediyoruz. Teröristi yok etmekle kalmıyor tepe kadrosunu elemine ediyoruz. 

"KYB, Irak'ta PKK'ya Alan Açıyor"

Süleymaniye'ye yönelik yaptırımlarımıza rağmen KYB, PKK'ya müzahir tutumunu değiştirmezse daha ileri tedbirler almakta tereddüt etmeyeceğiz.

Irak makamlarıyla istişare sürecimiz devam ediyor, Irak yönetiminin PKK'ya yönelik evrilmekte olan anlayışını tahkim etmek üzere çalışmalarımız titizlikle sürdürülmektedir

Örgütün Suriye ve Irak arasındaki geçişkenliği her iki sahada etkisiz kılınmasını gerektirmektedir. Suriye’de rejim karşıtlığı üzerine kurulan koalisyon, zaman içinde DEAŞ ve PKK ile iş birliğine evrilmiştir. Bu çarpık ilişkiyi sona erdirmeye PKK’nın doğduğu yer olan Suriye sahasında yok edilmesi için mücadeleye devam edeceğiz.

ABD, DEAŞ ile mücadele bahanesiyle PKK'YPG'ye destek veriyor

Sosyal projeler ve devletimizin herkesi kucaklayışı yaklaşımıyla gençler artık örgüte kanmamaktadır.