Türk mutfağı haftası Türk mutfağı haftası

24 Mart 2020'de göreve başlayan Mehmet Akarca'nın dört yıllık süresi dolduğundan, Yargıtay üyeleri 25 Mart'ta ilk tur için sandık başına gitmişti. Ancak, 348 üyenin salt çoğunluğu olan 175 oyu hiçbir aday alamadığı için ilk 36 turda yeni başkan belirlenememişti.

Bugün yapılan 37. turda, 324 oy kullanıldı. Mehmet Akarca 103 oy alırken, Ömer Kerkez ise 193 oy aldı.

Yargıtay Başkanlığı seçiminde 34. turun ardından önemli bir gelişme yaşanmıştı. Yargıtay 3. Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, adaylıktan çekilmişti.

Yeni seçilen Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez'in, yüksek yargı organında önemli bir dönemi yöneteceği ve adaletin tesisi adına önemli adımlar atılmasının beklendiği belirtiliyor.

Ömer Kerkez kimdir?

Ömer Kerkez, 1966 yılında Antakya'da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1988 yılında mezun oldu. Meslek hayatına Hatay hakim/savcı adayı olarak başladı.

Kerkez, kariyeri boyunca sırasıyla Elbistan, Kozluk, Erzin Cumhuriyet savcılığı görevlerinde bulundu. Adalet Bakanlığı'nda tetkik hakimliği, Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdürlük ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyeliği gibi önemli görevleri üstlendi.

5 Temmuz 2017'de Yargıtay üyeliğine seçilen Kerkez, 14 Şubat 2023'te Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Başkanlığı'na getirildi. Son olarak, 14 Mayıs 2024'te Yargıtay Genel Kurulu'nca gerçekleştirilen Birinci Başkanlık seçiminde Yargıtay Birinci Başkanı oldu.