İstanbul'da 30 Kasım Perşembe günü Avrasya Tünel çıkışı Kennedy Caddesi Zeytinburnu istikametinde iddiaya göre 16 AFL 804 plakalı motosiklet sürücüsü Yunus Emre Göçer (38) sahil yolunda seyir halindeydi.

Göçer motosikletinin hızını yavaşlatarak yol kenarında duraklamak istedi. Ancak aynı istikamette 06 CD 4581 plakalı otomobiliyle ilerleyen Somali Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamud'un oğlu Mohamed Hassan Sheikh Mohamud, motosiklete arkadan çarptı.

Çarpmanın etkisi ile yola savrulan Göçer kazada ağır yaralandı. Samatya Eğitim ve Araştırma hastanesinde yoğun bakımda tedavi altına alınan Yunus Göçer, kazadan 6 gün sonra yaşamını yitirdi.

Göçer'in hayatını kaybettiği kazaya ilişkin soruşturma sürüyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ve Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un oğlu olduğu öğrenilen Mohamed Hassan Sheikh Mohamud hakkında yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

Savcılık zanlının kusur durumunun tespiti için bilirkişiden rapor istedi. Bilirkişi raporunda, araç sürücüsü zanlının "asli kusurlu" bulunduğunun tespit edildiği belirtildi.

Şüpheli Mohamud, ifadesine de yer verilen raporda, şüphelinin, olay günü motokurye Göçer'in kullandığı motosikletle bir anda sinyal vermeden frene basıp sağa dönüş yaptığını ve yanında kaskının bulunmadığını söylediği kaydedildi.

Mohamud'un, Göçer'in durması ve yolun kenarında kaldırıma doğru dönüş yaptığı esnada kendisinin frene bastığını ancak duramadığını ve istemeden motosiklete çarpmak durumunda kaldığını ifade ettiği belirtilen bilirkişi raporunda, olayın devamında Göçer'in savrulduğunu ve düştüğünü, bu esnada aracının hızının 50-55 km/h civarında olduğunu, kendisinin de yolun kenarında durarak Göçer'in yanına gittiğini anlattığı aktarıldı.