Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, İstanbul'da motokurye Yunus Emre Göçer'e aracıyla çarpıp ölümüne yol açan oğlunun "Türkiye'den kaçmadığını" söyledi. Mahmud, oğluna Türkiye'ye geri dönüp hakkında tutuklama emri çıkaran mahkemeye teslim olmasını tavsiye ettiğini belirtti.

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud, doktor olan 40 yaşındaki oğlunun kazadan sonra birkaç gün İstanbul'da kaldığını belirterek, oğlunun kaçmadığını ileri sürdü.

"Tutuklama emri yoktu" diyen Mahmud "Bu bir kazaydı. Kaçmadı ve zaten bu amaçla bir avukat tuttu. Yani bir işi var ve ülke dışına çıktı" diye konuştu.

Motosikletli kurye Yunus Emre Göçer, İstanbul'da işlek bir otoyolda Somali Cumhurbaşkanının oğlu Muhammed Hasan Şeyh Muhammed'in kullandığı aracın çarpmasından altı gün sonra, 6 Aralık'ta hastanede hayatını kaybetti.

Göçer'in ölümü sonrası Somali Cumhurbaşkanının oğlu için yurt dışı yasağı çıkarıldı ancak tutuklama emri çıktığında Mahmud Türkiye'den ayrılmıştı.

'TESLİM OLMASINI TAVSİYE ETTİM AMA...'
Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, oğlu için "Hâlâ ülkeyle bağlantısı var ve geri dönüp mahkemeye teslim olması için kendisiyle konuşuyorum" dedi.

Oğlunun yetişkin biri olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı "Karar ona ait ama ben bu tavsiyeyi veriyorum" ifadelerini kullandı.

Göçer'in ailesine başsağlığı dileyen Somali Cumhurbaşkanı, AP'ye verdiği mülakatta, "Bu vesileyle nasıl ulaşacağımı bilmediğim aileye başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum. Kayıplarının acısını onlarla paylaşıyoruz" diye konuştu.

ARAÇ BÜYÜKELÇİLİĞE AİT
Türkiye'de görev yapan bir Somalili diplomat Cumhurbaşkanı'nın oğlunun kullandığı aracın Somali Büyükelçiliği'ne ait olduğunu ve Cumhurbaşkanı'nın ailesinin diplomatik pasaportla seyahat ettiğini söylemişti.