Slovenya, Avrupa Birliği (AB) üyesi ve Schengen ülkesi Hırvatistan ve Macaristan ile kara sınır kapılarındaki kontrolleri yeniden uygulamaya başladı.

GEREKÇE: YAŞANAN SON OLAYLAR

Slovenya yönetimi, "Avrupa ve Orta Doğu'da yaşanan son olaylar nedeniyle" bu iki ülke ile kara sınır kapılarındaki kontrolleri yeniden başlattı.

Gazze'de 15 bin 523 kişi hayattan koparıldı! Gazze'de 15 bin 523 kişi hayattan koparıldı!

NE KADAR SÜRECEK?

Buna göre, Slovenya polisi, Hırvatistan sınırındaki geçiş kapısı Obrezje'de kontrol noktaları kurarak bazı araçları durdurdu. Sınır kapısında kısa süreli yoğunluk yaşanırken, kontrol uygulama kararının bugünden itibaren 10 gün süreceği belirtildi.

Yapılan açıklamada, gerekli görülmesi halinde bu sürenin uzatılabileceği ifade edildi.

SINIR KAPILARI KARARLARI

Slovenya hükümeti, 19 Ekim'de 'Avrupa ve Orta Doğu'da yaşanan son olaylar nedeniyle', AB üyesi ve Schengen ülkesi Hırvatistan ve Macaristan ile kara sınır kapılarındaki kontrolleri yeniden uygulamaya koyma kararı almıştı. İtalya hükümeti, 18 Ekim'de Slovenya ile kara sınır kapılarındaki kontrolleri aynı gerekçeyle yeniden uygulamaya koyma kararı aldığını duyurmuştu. Almanya hükümeti, 16 Ekim'de, Polonya, Çekya ve İsviçre sınırlarında geçici kontroller yapacağını AB'ye ilettiğini açıklamıştı.