Devam eden Sinan Ateş davasının ikinci duruşmasında avukatlar arasında çıkan tartışmada Mahkeme Başkanı'nın tutumuna tepki gösteren Milli yol partisi genel başkanı Remzi Çayır ve bir avukat salondan çıkarıldı.

Sincan Cezavi Kampüsünde devam eden duruşmada  Sinan Ateş'e yönelik "toplu halde, iştirak halinde tasarlayarak kasten öldürme" suçlarından yargılanan MHP'li avukat Serdar Öktem,

"Tutuklandığım ilk gün Cumhuriyet Savcılığı'nda ifade verdim. Savcılar Durmuş Ali Kaya ve Durdu Özer'in olayı bir camiaya yöneltmek amacıyla manipüle ettiğini düşünüyorum. Bana ilk gelen soru 'MHP üyesi misin? oldu. 'Evet onurum ve şerefimle gurur duyduğum MHP'ye üyeyim, ama ne alakası var anlamadım' diye sordum. Vatan haini olmakla yargılanan Cevheri Güven benim hakkımda 3 video yaptı. Sosyal medyada yazıp çiziliyor. FETÖ'cüler, DHKPC'liler, PKK'lılar hakkımda gözaltına alındığımı yazdılar, ne kadar terörist varsa hakkımda haber yaptılar. Bunlardan rahatsız olduğum için bu yüzden Emniyet'e gitmek istedim" ifadelerini kullandı.

Öktem, savunmasına şöyle devam etti;

"Emniyet'in ana girişine geldim. Cinayet Büro'da hakkımda gözaltına alındığıma dair söylentiler çıktı. İfade vermek için geldim. Girişteki polis Cinayet Büro'yu aradığını ve gidebileceğimi hakkımda böyle bir talimatın olmadığını kaydetti. 16 aydır ben bas bas bağırdım. Benim HTS kayıtlarımı getirin, benim İstanbul'da olduğum tespit edilecektir. Bana Ufuk Köktürk ile neden görüştüğüm soruldu. Aramızda avukat-müvekkil ilişkisi var. Arada hatırımı sorar, hukuki sorular sorar ve ben de bunu yanıtlarım. Ben 3 dakika içerisinde ifade verdim, savunma yaptım ve hakkımda tutuklama kararı çıktı. Bunu bu kadar kısa süre içerisinde hazırlamak imkansız. Ankara Emniyeti'nde hiçbir kötü muamele ile karşılaşmadım. Ben ısrarla söyledim burada bir art niyet olduğunu. Benimle alakalı mesleğimden ötürü müvekkillerimle görüştüysem bu suç mu? Sosyal medyadaki teröristlerin vatan hainlerinin söylemleriyle içerde tutuldum. Savcı Durdu Özer ve Durmuş Ali Kaya savcılık değil, savıcılık yaptı. Yapılacak yargılama sonucunda beraat edeceğime inancım tam. Serbest bırakılmamı ve ardından yapılacak olan yargılama sonucunda da beraatimi talep ediyorum."

BENİ BAS BAS BAĞIRTIYORSUNUZ

Mahkeme Başkanı, salonda bazı kolluk kuvvetlerinin görevi yapmadıklarını da ifade ederek

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek 15 Temmuz'un bilinmeyenini açıkladı Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek 15 Temmuz'un bilinmeyenini açıkladı

"Burada beni bas bas bağırttırıyorsunuz. Neden görevinizi yapmıyorsunuz. Burada talimatı veren benim. Neden gerçekleştirmiyorsunuz? Görev yapmayan polisler hakkında tutanak tutacağım" dedi. Yaşanan gerginliğin ardından avukatların Serdar Öktem'e yönelik sorularına devam edildi. Ardından duruşmaya saat 14.00'a kadar ara verildi.

Mahkeme Başkanı'nın Ayşe Ateş'in avukatını dışarı çıkarmadığı için Ankara il emniyet müdürü Murat Düzgün de dahil olmak üzere polis memurları hakkında tutanak tutulmasını istedi. Tutulan tutanağın sicillerine işlenmesini ve mahkemeye teslim edilmesini belirtti.


 

Editör: Gülizar Çiçek