Thermetrics firması tarafından Arizona Eyalet Üniversitesi'ndeki araştırmacılar için üretilen robot, ısıya duyarlı "termal manken" adı veriliyor.

35 ayrı ayrı kontrol edilen yüzeye sahip olan manken, insanlar gibi terliyor, ısı üretiyor, titriyor, yürüyor ve nefes alıyor. Bu sayede aşırı sıcaklıkların insan vücudunu nasıl etkilediğini daha gerçekçi bir şekilde incelemek mümkün oluyor.

Araştırma projesinin baş araştırmacısı Konrad Rykaczewski, "ANDI terliyor, ısı üretiyor, titriyor, yürüyor ve nefes alıyor. Aşırı sıcaklarla ilgili pek çok harika çalışma olsa da pek çok eksik de var. Isının insan vücudunu nasıl etkilediğine dair çok iyi bir anlayış geliştirmeye çalışıyoruz, böylece bunu ele alacak şeyleri niceliksel olarak tasarlayabiliriz" dedi.

Araştırmacılar tarafından inşa edilen 10 terleyen robottan bazıları halihazırda giyim şirketleri tarafından kıyafet testlerinde kullanılıyor ancak ASU'nun androidi açık havada kullanılabilen tek robot. Bu, aşırı sıcak ortamlarda daha önce mümkün olmayan deneyler yapılmasına ve güneş radyasyonunun etkisine ilişkin çalışmalara olanak tanıyor.

Sıcaklara Karşı Yeni Bir Teknoloji Terleyen Cansız Manken (1)

ASU araştırmacıları, farklı yaş ve vücut tiplerinin yüksek sıcaklıklardan nasıl etkilendiğini anlamak amacıyla ANDI'yi bu yaz Phoenix çevresinde sıcaktan etkilenebilecek bölgelerde test etmeyi planlıyor.

Modelleme çalışmalarına liderlik eden ASU araştırma bilimcisi ve ANDI'nin baş operatörü Ankit Joshi, "Farklı vücut kitle endeksi modellerini, farklı yaş özelliklerini ve farklı sağlık sorunlarını [ANDI'ye] aktarabiliriz" dedi.

Sıcaklara Karşı Yeni Bir Teknoloji Terleyen Cansız Manken

"Bir diyabet hastası, sağlıklı birinden farklı bir termal düzenlemeye sahiptir. Dolayısıyla, kişiselleştirilmiş modellerimizle tüm bu değişiklikleri hesaba katabiliyoruz" diye ekledi.

Araştırmacılar, elde edilen sonuçların sıcak çarpması ve sıcağa bağlı ölümlerden korunmak için serinletici giysiler ve teknolojiler gibi girişimlerin tasarlanmasında kullanılacağını ifade etti.