Sıcaklıkların artmasıyla çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkmakta ve bu durumla ilgili şikayetler artmakta. Peki gıda zehirlenmesi neden oluyor? Özellikle hangi besinlere zehirlenmeye karşı dikkat edilmesi gerekiyor? Bütün bu merak edilenleri Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Özer Demirtaş yanıtladı.

Gida Zehi̇rlenmesi̇ne Ne İyi̇ Geli̇r

Hastaların çoğunun şikayetleri ilk olarak bulantı, kusma, ishal ve kramp şeklinde karın ağrısı şeklinde ortaya çıkıyor.  Bu durumu değerlendiren Dr. Coşkun Özer Demirtaş, 

Yüz inceltme  ameliyatları trend mi oluyor ? Yüz inceltme ameliyatları trend mi oluyor ?

“Sıcak havalarla birlikte, bu organizmaların daha rahat canlı kalabilmesi için uygun ortam oluşuyor. Çoğu bakteri 5 ila 65 derece aralığında canlılığını sürdürüyor. Buzdolabında 5 derecenin altında birçoğu üreyemiyor. Gıdalar eğer yeterli soğuklukta korunamazsa, hızlı tüketilmeyen gıdaların daha çabuk bozulması ve bunların tüketilmesiyle sıcak havalarda gıda zehirlenmesi daha sık görülüyor. Özetle uygun saklama ve servis koşullarının sağlanamaması ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketimi sonucu sıcak havalarda gıda zehirlenmesi daha fazla oluyor.” dedi.

Çoğu zaman hafif seyirli olan bu şikayetler tedavi verilmeden birkaç gün içinde tamamen geriliyor. Bazen aşırı kusma, yoğun ishale bağlı ciddi sıvı kaybı veya etkene göre kanlı ishal şikayetleri de olabiliyor. Bu gibi durumlarda ise tedavi planlanması için sağlık kuruluşlarına başvurulması gerekiyor.
 

Editör: Haber Merkezi