Saldırganlar hedef seçtikleri kurbanları özel hayatlarına ilişkin bilgileri yaymakla tehdit ederek fidye talep ediyor.

Sanal adam kaçırma nedir?

Siber Suçlar Dosyası Kabarıyor Sanal Adam Kaçırma Trendi (2)

Sanal adam kaçırma, kişinin fiilen kaçırılmadığı, ancak çevrimiçi saldırganlar tarafından özel hayatlarına ilişkin bilgilerle tehdit edildiği bir siber suç yöntemidir. Failler genellikle kurbanları, aileleri veya kendi haklarındaki bilgi ve fotoğrafları yaymakla tehdit ederek itaat etmeye zorluyor. Yakınlarından fidye talep etmek için kurbanları kendilerini izole etmeye mecbur bırakıyor.

Siber Suçlar Dosyası Kabarıyor Sanal Adam Kaçırma Trendi (1)

Sanal adam kaçırma nasıl işlenir?

Sanal adam kaçırma suçunu işleyenler, kurbanlarını görüntülü sohbet yoluyla izliyor ve ailelerinden para talep etmek için izole durumda çekilen fotoğraflarını kullanıyor.

 • İlk olarak e-posta, anlık mesajlaşma veya telefon görüşmeleri gibi çeşitli dijital yollar aracılığıyla mağdur veya ailesiyle iletişim kurmaya başlıyorlar.
 • Genellikle fidye notları veya fotoğraflar gibi uydurma kanıtlarla desteklenen sahte bir tehlike veya kaçırılma hikayesi kurguluyorlar.
 • Sözde kurbanın serbest bırakılması için fidye talep ediyorlar. Bu talep genellikle kripto para birimi gibi anonim ve takip edilemeyen işlemlere izin veren şekillerde oluyor.

Siber Suçlar Dosyası Kabarıyor Sanal Adam Kaçırma Trendi (4)

 • Kurban üzerinde kontrol sağlamak için genellikle teknolojiyi kullanıyor ve video görüşmeleri yoluyla kurbanı izliyorlar. Mağdurlar, taleplere uymalarını sağlamanın bir yolu olarak kendilerini izole etmeye veya fotoğraf çekmeye zorlanıyor.
 • Duygusal manipülasyon kullanarak mağdur üzerindeki baskıyı artırıyorlar. Kurbanı veya ailesini zarar vermekle tehdit ederek fidyeyi ödemesi için ikna etmeye çalışıyorlar.
 • Kurban veya ailesi baskıya boyun eğdiğinde kişisel verilerinin yayılmasından korkarak saldırgana talep ettiği fidye ödemesini yapıyor.
 • Siber Suçlar Dosyası Kabarıyor Sanal Adam Kaçırma Trendi (3)

Sanal adam kaçırma nasıl önlenir?

 • ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), kaçırılma için fidye istenen bireylerin, sakin kalarak kişiye sosyal medya üzerinden veya başka bir telefondan ulaşmaya çalışmalarını tavsiye ediyor.
 • Olası bir durumda, kurbanla doğrudan konuşmayı talep etmek ve "Evcil hayvanınızın adı ne?" gibi sadece kaçırıldığı iddia edilen kişinin bilebileceği sorular sormanın faydalı olabileceği belirtiliyor. Kişinin kendisi ya da ailesi hakkında bilgi paylaşmaktan kaçınılması öneriliyor.

Siber Suçlar Dosyası Kabarıyor Sanal Adam Kaçırma Trendi (6)

Sanal adam kaçırma ne kadar yaygın?

Büyük ölçüde rapor edilmeyen sanal kaçırma olaylarının sıklığına ilişkin veri bulunmuyor. Teknolojideki ilerlemeler bu suçları kolaylaştırdığı ve işlenmesini daha kolay hale getirdiği vurgulanıyor. Sosyal medya aynı zamanda faillerin kurbanlarla temasa geçmeden önce haklarında bilgi toplamasına ve çalışmasına olanak tanıyarak, bireyin hayatı hakkında değerli veriyi edinmelerini sağlıyor. Suçlular önceleri küçük meblağlar için düzensiz göçmenleri ve ana dili İngilizce olmayanlar gibi daha savunmasız kişileri hedef alırken artan vakalar hedef kitlesinin değiştiğini gösteriyor.

Siber Suçlar Dosyası Kabarıyor Sanal Adam Kaçırma Trendi (5)

Sanal adam kaçırma vakalarından örnekler

 • Utah eyaletinin Riverdale şehrinde Aralık 2023'te kaybolduğu bildirilen ve ABD'de eğitim gören 17 yaşındaki Çinli öğrenci Kai Zhuang da sanal adam kaçırmanın kurbanlarından biri. Çin'deki ailesi bir fidye notu ve fotoğraf aldıktan sonra Zhuang'ın esaretinin son bulması için 80 bin dolar fidye ödedi. Zhuang'ın daha sonra Utah dağlarında ıssız bir yerde bulunmasıyla olayın sanal adam kaçırma olduğu ve gencin, saldırganlar tarafından manipüle edildikten sonra kendini izole ettiği ortaya çıktı.

Siber Suçlar Dosyası Kabarıyor Sanal Adam Kaçırma Trendi (7)

 • Teksaslı bir polis memuru da 2018'de sanal adam kaçırma planının kurbanı oldu. Failler kişisel bilgiye erişim sağlayarak bunları, polis memurunu ailesinin tehlikede olduğuna ikna etmek için kullandı.
 • Kanada'nın British Columbia eyaletinde de 2017'de Çinli öğrencileri hedef alan birçok siber kaçırma vakası rapor edildi. Failler dijital araçları kullanarak aileleri, çocuklarının kaçırıldığına inandırmalarının ardından serbest bırakılmaları için fidye talep etti.