Üç yıl önce Birleşik Arap Emirlikleri'ne kaçan ve hakkında kırmızı bülten çıkarılmış olan suç örgütü lideri Sedat Peker, o dönemde birçok kurum ve kişi hakkında ifşalarda bulunmuştu.
Bu ifşalardan biri de Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve özel savunma danışmanlık şirketi SADAT'ı içeriyordu.
Peker, paylaşımlarında Tarhan'ın SADAT ile bağlantılı olduğuna dair belgeler paylaşmış ve psikolojik harp üzerine çalışmalar yürüttüğünü öne sürmüştü.
Tarhan ve SADAT bu iddiaları reddetmişti.
 İstanbul Anadolu 48. Asliye Ceza Mahkemesi, Peker'in bu konudaki "Ajan da kahpe de sizin gibi münafık hırsızlardan çıkar" ifadesini içeren tweet'i nedeniyle hakaret davası açtı.
Duruşmada savcı, Peker'in cezalandırılmasını talep etti.

Nevzat Tarhan-1

Mehmet Özhaseki: Denize erişimi engelleyen tüm unsurları kaldıracağız Mehmet Özhaseki: Denize erişimi engelleyen tüm unsurları kaldıracağız

Peker'in avukatı ise müvekkilinin doğrudan Tarhan'ı hedef almadığını ve ifadesinin alınmasını talep etti.
Mahkeme, Peker'in ifadesinin alınması talebini reddederek mevcut delillerin yeterli olduğunu ve dosyaya katkı sağlamayacağını belirtti.
 

Mahkeme, Sedat Peker'e hakaret suçundan para cezası verdi


Avukat Ersan Barkın, tebligat yapılmadan ve savunma alınmadan hüküm verilmesini hukuka aykırı buldu ve Anayasa ve AİHS'deki savunma hakkı ihlallerini savundu.
Barkın, bu durumun Sedat Peker'in yokluğunda bile en basit davalarda mahkumiyet alabildiği bir düzene işaret ettiğini vurguladı.