Tutuklanmıştı... Belediye Başkanı'nın ifadesi ortaya çıktı Tutuklanmıştı... Belediye Başkanı'nın ifadesi ortaya çıktı


Türkiye genelinde milyonlarca seçmen, kendilerini beş yıl boyunca temsil edecek yerel yöneticileri belirlemek için sandık başına gidecek. Bu önemli demokratik süreçte, 61 milyonu aşkın seçmenin, yaklaşık 208 bin sandıkta oyunu kullanması bekleniyor.

Seçmen kağıdı zorunlu değil

Seçimlerde oy kullanacak vatandaşlar için belirlenen bazı koşullar bulunmakta. Vatandaşların, oy kullanabilmeleri için üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki bir belge ile sandık başına gitmeleri gerekiyor. Seçmen kağıdı olmayan vatandaşlar ise oy kullanıp kullanamayacağını merak ediyor. Seçmen kağıdının getirilmesi zorunlu değil. Oy kullanacağı sandık numarasını bilen vatandaşlar oylarını kayıtlı oldukları okullarda kimlik, pasaport ya da ehliyetle birlikte gittiklerinde saat 17:00’a kadar kullanabilir.

Seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayan veya nerede oy kullanacağını bilmeyen vatandaşlar için kolay bir çözüm sunuluyor. Vatandaşlar, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) internet sitesi ve e-Devlet uygulaması üzerinden, nerede ve hangi sandıkta oy kullanacaklarını kolaylıkla sorgulayabilirler. Bu dijital hizmetler, seçmenlere kolay ve hızlı bir şekilde bilgi erişimi sağlayarak, seçim sürecini daha verimli hale getiriyor.