Hafta sonu Fandomwire adlı bir web sitesi, aktör John David Washington'ın yeni rolü haberini paylaştı. Ancak haberi paylaşırken kullandığı fotoğraf gerçek Washington'a ait değildi. Aktörün yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir fotoğrafıydı.

Bu fotoğraf, Google arama sonuçlarında en üst sıralarda yer aldı. Washington, görselleri oluşturulmuş tek ünlü değil. Bill Skarsgård, Pedro Pascal, Shannon Sharpe ve Natalie Zea'nın görüntüleri için yapılan aramalarda da yapay zeka tarafından oluşturulmuş görüntüler bulunuyor.

Sahte Ünlü Görselleri Google'da Yayılıyor (3)

Google sözcüsü, arama sonuçlarını etkilemek için yapay zeka kullanmanın ve bunlarla içerik oluşturmanın spam politikasına dahil olduğunu söyledi. Şirketin arama sonuçlarında spam ile mücadele etmek için otomatik sistemler kullandığını ve çalışmalar sonucunda belirli iyileştirmeler yapıldığını belirtti.

Tüm dünyada son birkaç yılda büyük artış gösteren yapay zeka, çok sayıda ünlüyü mağdur etti. ABD'li şarkıcı Taylor Swift'in yapay zeka ile yapılan fotoğraları sosyal medyada büyük ses getirmişti. Olaydan sonra X platformu şarkıcı hakkındaki tüm aramaları engelledi.

Sahte Ünlü Görselleri Google'da Yayılıyor (1)

Sadece ABD'de 8.8 milyar dolarlık kayba sebep olan sahtekârların en yeni silahının yapay zeka olduğu düşünülüyor. Duruma öfkeli olan ünlüler rıza dışı sanal çoğaltmaları hedefleyen "Yapay Zeka Dolandırıcılığına Hayır Yasası" gibi yeni yasaların gündeme gelmesini bekliyor.