Receb ayının ortasına denk gelen Regaip Kandili, İslam dünyasında büyük bir öneme sahiptir. İslam takvimine göre yedinci ay olan Receb'in ilk Cuma gecesinde kutlanan bu mübarek kandil, inançlı Müslümanlar için özel bir anlam taşır. Peki, Regaip Kandili nedir ve neden önemlidir?

Regaip kandili ne zaman 2024

Üç ayların başlangıcından sonra gelen ilk manevi gün, Receb ayının özel kandili olan Regaib Kandili, 11 Ocak 2024 Perşembe gecesi kutlanacak. Ardından Miraç Kandili, 6 Şubat 2024 Salı gününe, Berat Kandili ise 24 Şubat 2024 Pazartesi gününe denk gelecek. Bir sonraki yılın Ramazan ayı ise 11 Mart 2024 tarihinde başlayacak. İslam dünyasında bu mübarek günler, ibadet, dua, ve manevi temizlenme için özel fırsatlar sunan önemli zaman dilimleridir.

Regaip kandili duası 

Regaip Kandili, Müslümanlar için büyük bir manevi öneme sahip olan bir gecedir. Bu özel gecede yapılan duaların kabul olma ihtimali diğer gecelere göre daha yüksektir. İşte Regaip Kandili'nde okunabilecek bazı dualar ve anlamları:

Regaip Duası:

Rabbim! Gönlümü, kalbimi ve ruhumu her türlü kötülükten arındır. Rahmetinle doldur, hidayetinle aydınlat. Dualarımı kabul buyur, affını ve merhametini bizden esirgeme. Amin.

İstiğfar Duası:

Astaghfirullahelazimellezi la ilahe illa huvel hayyel kayyum ve etubu ileyh.
Anlamı: Ey sonsuz bağışlayan Rabbim! Senden başka hiçbir ilah yoktur. Senin gibi hayat sahibi, her şeyi ayakta tutan ve ben de dahil herkesin tevbesini kabul eden yalnızca Sensin. Sana tövbe ederim.

Salavat-ı Şerife:

Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed.
Anlamı: Allah’ım! Efendimiz Muhammed'e ve O'nun ailesine salat ve selam eyle.

Rahmet ve Mağfiret İçin Dua:

Allahumme inni euzü bike min azabi cehennem, ve euzü bike min azabil kabir, ve euzü bike min fitnetil mahya ve'l-memat, ve euzü bike min fitnetil Mesihid-Dacce'l.
Anlamı: Allah'ım! Cehennem azabından, kabir azabından, hayat ve ölüm fitnelerinden, Mesih Dacceal'in fitnesinden Sana sığınırım.

Hacet Duası:

Ya Rabbi! Senin rahmetinden ümit kesilmez. Bizlere merhamet et, dualarımızı kabul buyur, bizi affet ve bize hidayet ver. Amin.

Regaip Kandili Mesajları: Sevgi, Rahmet ve Bereket Dolu Anlar

Regaip Kandili, kalplerin yumuşadığı, duaların kabul olduğu, rahmetin bolca indiği özel bir gecedir. Bu mübarek gecede sevdiklerinize, dostlarınıza ve ailenize hissettirebileceğiniz güzel dileklerle dolu mesajlar şu şekilde:

Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun! Bu mübarek gecede tüm dualarınızın kabul olması dileğiyle. Allah'a sığınarak, sevgi ve rahmetle dolu nice kandiller geçirmeniz dileğiyle.

Rahmetiyle her anı kuşatan, duaları kabul eden Yüce Allah'ın kudretine sığınarak, Regaip Kandiliniz mübarek olsun. Nice duaların gerçekleştiği, huzur dolu bir gece geçirmeniz dileğiyle.

Bu mübarek Regaip Kandili'nde sevdiklerinizle birlikte huzurlu ve mutlu anlar geçirmeniz, kalplerinizin nur ile dolması dileğiyle. Regaip Kandiliniz mübarek olsun!

Yüce Rabbimizin rahmeti, mağfireti ve bereketi üzerinize olsun. Regaip Kandiliniz mübarek olsun, dualarınız kabul, günleriniz aydın olsun.

Regaip Kandili'nin huzur ve bereketiyle dolu, duaların yüce katlara ulaştığı bir gece geçirmeniz dileğiyle. Tüm İslam aleminin Regaip Kandili mübarek olsun!

Allah'ın rahmeti ve bereketiyle aydınlanan bir Regaip Kandili geçirmeniz dileğiyle. Dualarınızın kabul olması, kalplerinizin huzur bulması temennisiyle.

Regaip Kandili, kalplerin birbirine yaklaştığı, sevgi ve hoşgörünün hakim olduğu özel bir gecedir. Bu mübarek geceyi en güzel şekilde değerlendirerek dualarınızı eksik etmeyin.

Unutmayın, sevdiklerinize gönderdiğiniz samimi mesajlar, onların yüzünde tebessüm bırakacak ve bu özel gecede bir araya gelmenin sevincini paylaşmanıza yardımcı olacaktır. Regaip Kandili'nin tüm İslam aleminde barış, huzur ve kardeşlik getirmesini diler, dualarınızın kabul olmasını temenni ederiz. Regaip Kandiliniz mübarek olsun!