Katıldığı bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yerel seçim ittifaklarına dair konuştu. Özel Ümit Özdağ'ın gizli denen protokolü yayınlaması hakkında da yorum yaptı.

Özgür Özel, Sözcü Televizyonu’nda Uğur Dündar’ın sunduğu "Röportaj Özel" programında gündeme dair açıklamalarda bulundu.
"ÖZDAĞ KENDİSİNİ GÜNDEME GETİRMEK İSTİYOR"

Özgür Özel, genel seçimin ikinci turu öncesi o dönem CHP Genel Başkanı olan ve Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Zafer Partisi Genel Başkanı ve ATA İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Ümit Özdağ'la görüşmesinde imzalanan ve Özdağ'ın bugün yayımladığı protokol hakkında şu yorumu yaptı:

"Bu protokolden haberdar olmadığımızı kamuoyuna açıklamıştım. Geçirdiğimiz kurultay sürecinde de bu konu oldu ama bunu bir siyasi parti kendisi için gündemde kalma aracına çevirmek istiyor. Ben böyle bir şeyin tarafı olmak istemem. Beyefendi şimdi protokolü falan yayınlamış. O kendisini gündeme getirmek istiyor ama ben o tartışmanın tarafı olmam. Cumhuriyet Halk Partililer benim atanmışlarla değil, seçilmişlerle yöneteceğimi, bir daha gizli protokoller yapılmayacağını söylemiştim. Geriye dönüp de o konuya saplanmanın anlamı yok.

İttifak konusundaki soruyu yanıtlayan Özel "Yerel seçimlerde ittifak yapmayacağız. Çünkü ittifak kelimesi çok yoruldu. El birliği ile o kelimeyi bayağı yıprattık. İttifak kelimesi artık çok olumlu çağrışım yapmıyor seçmenin kulağında. Ben ‘iş birliği’ kelimesini kullanmayı tercih ediyorum" dedi.

"ÖZEL İŞBİRLİKLERİ YAPILABİLİR"

Özel şöyle devam etti: "Seçim bölgelerine özel iş birlikleri yapılabilir. Bu iş birliğinde mümkünse iki parti ama özel bir gereklilik varsa belki bazen üçe çıkabilir ama genelde iki partinin iş birliğinin, güç birliğinin doğru olacağını düşünüyorum. İş yerel seçim olduğunda bir sorumluluğumuz var hep beraber. O sorumluluk da şu: Ben kazanmazsam, sen kazanmazsan, biz kazanmazsak o kazanacak. O kim? Recep Tayyip Erdoğan. Muhalif seçmen, Erdoğan’ın üzerinde helikopterle uçup Araplara kupon arsa rezerve etmesini istemeyen seçmen. Bu seçmen, bizim ona kaybetmemize tahammül edemez. O zaman ne yapacağız? Yerel seçimlerde iş birlikleri yapmalıyız. Kaybettirecek formüller üzerinde durmak bize yakışmaz."

"MERAL ABLAM’LA PEK ÇOK ZORLUĞU AŞACAĞIMIZA İNANIYORUM"

"Ben Meral Hanım’la, Sayın Genel Başkan’ımızla, onun deyimiyle Meral Ablam ile beraber pek çok zorluğu aşacağımıza inanıyorum. Bunun için de ben üzerime ne düşüyorsa yapacağım. Umutla baktığım bir süreç. Mümkün olan en kısa sürede yapmalıyız. Olmazsa dünyanın sonu değil."

"ERDOĞAN, MHP’DEN KURTULMAYA ÇALIŞIYOR"

(Erdoğan’ın ‘50+1 çıkışı ve Bahçeli’nin açıklaması) Erdoğan, MHP’den kurtulmaya çalışıyor. Türkiye’de çok önemli bir yoksulluk var, enflasyon var. Türkiye’nin gündemi bambaşka, bunlar gündemi başka bir şey ile meşgul ediyorlar. Memleketi meşgul etmeyin. Aranızda ne konuşursanız konuşun. Ben bunların ne ayrılığına ümit bağlarım, ne birlikteliklerinden tasa duyarım. Esas mesele bizim ne yapacağımız.