CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. 

Özel “Baba ocağına dönüş” çağrısı karşısında sessiz kalmayan 650 kişiyi temsilen kürsüde yeni katılımcılara rozetlerini verdi. “Baba ocağına hoş geldiniz” ifadelerini kullanan Özel “CHP baba evidir, kapısı herkese açıktır. Buyurun gelin” dedi. 

Özgür Özel’in açıklamalarının satır başları şu şekilde:

Haftaya acı haberlere başladık. Pençe-Kilit Operasyonu Bölgesi’nde PKK’lı teröristlerin saldırısında şehit olan Ast. Üst Çav. Necdet Çalış’a sözleşmeli erlerimiz Emrah Gündüz ve Fevzi Kızıltaş’a bir kez daha Allah’tan rahmet ve baş sağlığı diliyoruz.

ÖZEL'DEN ÖĞRETMENLERE DESTEK

24 Kasım benim için her zaman anlamlı bir gün. O gün güne erken saatlerde İstanbul’da başladım. Eğitimle ilgili 4 sendikasının genel başkanlarıyla ayrı ayrı konuştum. Ama hepimizin geleceği çocuklarımızı emanet etiğimiz öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladım. Okuduğum bir rapor dikkatimi çok çekti. 100 öğretmenden 72’si Eğitim-İş’in raporuna göre geçinmek için borç almak zorunda. Yine 100 öğretmenden 23’ü ek iş yapmak zorunda. Biz mücadelemize rağmen bir meslek kanunu çıktı ama beklentileri karşılamadı.

CHP LİDERİNDEN TAHİR ELÇİ ÇIKIŞI

Çok sayıda parti yöneticimiz ve hukukçu arkadaşımız Diyarbakır’dalar. Diyarbakır Barosu önceki başkanı görevi sırasında ve herkesin gözlerini önünde 8 yıl önce katledilen Tahir Elçi’nin duruşmasını takip ediyorlar. Yapılması gerekenler yapılmıyor. Zaten cinayetten dakikalar sonra bir el devreye girmişti. Hukuk tesis edilinceye kadar Elçi ailesi artık adaleti bulduğuna inana kadar. Türkan Elçi’nin yüreğinde yanan ateş elbette sönmeyecek ama bir faili meçhul cinayetin aydınlatılmasının verdiği ferahlık onun içine sinene kadar bizim içimize sinmiyor. Sonuna kadar takipçisi olacağız .

"TAYYİP BEY BİLMEZ"

İstanbul’da Büyük Dere Atatürk Fidanlığı’nın açılışını yaptık. Elbette o da olacak ama öyle beton meton açmadık. 1928’de Atatürk’ün talimatıyla açılan onun emanetini açtık. 1997’ye kadar Bahçıvan Okulu olarak da hizmet eden çok önemli bir binayı açtık. Sadece açarken eski dokusuna uygun yapılmış binaları gezdik. Bir tanesi kreş bir tanesi meslek edindirme kursu. Bir tanesi İstanbul Vakfı’nın kursiyer öğrencilerini geleceği alan. Bir tarafı yeniden bahçıvanlık okulu.

Belediyemiz Ankara Büyükşehir 918 köye internet veriyor çocuklar için. 160 bin öğrenciye kırtasiye desteği 7 bin 500 öğrenciye servis desteği 12 bin ilkokul öğrencisine kantin desteği. 12 bin 500 öğrenciye otobüs abonmanı. 3 bin öğrenciye sınav ücreti desteği. 17 bin aileye düzenli ekmek. 50 bin öğrenciye süt 115 bin öğrenciye karne hediyesi 113 bin öğrenciye bayram harçlığı veriyor .

Bir kereye mahsus emekliye 5 bin lira verdiler ya. Tayyip bey bilmez Mansur bey 20 bin emekliye ayda 1250 lira veriyor bu ay yatan ile beraber 5 bin lirayı verdik zaten bundan sonra her vermeye devam edecek. Tayyip bey’in bir defa vermeye nazlandığını Mansur bey her yıl 3 kere verecek. Bizim gördüğümüz bir şey var. CHP’li belediyeler birbirleriyle sosyal yardımlar noktasında adeta yarışıyorlar bu iyi örneklerin ortaklaştırıldığı ve bir standardizasyonun sağlandığı bir süreci de Mart ayından sonra yapacağız. Eğer CHP’li belediyeyi seçerseniz iki yılda kurbanlık koç etten karne hediyesi alamadığınızı çocuğa karne hediyesinden ödeyemediğiniz sınav parasını ödeyecek bir belediye başkanınız olacak. Bunu 81 ilde 1000’in üzerindeki ilçede CHP’li adayları seçtiğiniz de önümüzdeki süreçte bu sıcak el sizlere de ulaşacak.

ÖZEL, İTTİFAKA YEŞİL IŞIK YAKTI

Tabi bu belediyeler sadece CHP’lilerin oyuyla kazanmadık. İstanbul’da İstanbul ittifakıyla Türkiye’nin diğer yerlilerinde Millet İttifakı ile. Ankara’yı peşkeş çekenler paresel parsel satanlar İstanbul’un üstünde helikopterle Katarlılara kupon arsa satanlar değil de dürüst insanlar yönetsin diye destek aldık. Bundan sonraki süreçte de siyasi partilerle işbirliğini konuşmaya, bütün Türkiye’yi dürüst namuslu ve çalışkan insanların yönettiği belediyeleri korumaya Türkiye’yi kazandırmak için büyük güç birliğine davet ediyoruz.

"ERDOĞAN ÇAĞRIM SANADIR"

Geçtiğimiz hafta yaptım Erdoğan’dan cevap gelemedi. en ilgili adaşlarınıza söyledim girişimleri yapıyorlar. Ben Filistin’e gitmek ve insani yardımların ulaşmasına eşlik etmek. Hem de bu büyük katliamı dünyaya duyurmak için gerekli başvuruları yaptım. Ama burada esas görev Erdoğan’a düşüyor. Türkiye’deki tüm siyasi partilerin genel başkanlarını alarak Mısır ile heralde bu teması yaptığında Türkiye Cumhuriyeti’ni geri çevirecek durumları yok. Bizim mutlaka sınır kapısına gitmemiz oradan geçmemiz ve çok yerlisiniz ya Türkiye’deki tüm siyasi partilerin Genel Başkanları ile kol kola girip orada duruşumuzu göstermemiz lazım. Erdoğan çağrım sanadır. Tek başına giderek orada bir şey yapmak yerine bütün siyasi partilerin gücünü iradesini orada koymaya seni davet ediyorum.

"ANAYASA'DA DEĞİŞİKLİĞE ZEMİN ARIYOR"

Adalet nöbeti tutuyoruz. Ülkemiz bir Anayasa krizinin içine sokuldu. Ama sonradan anlaşıldı ki Anayasa’ya karşı bu darbe girişimin başında Erdoğan var. Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin taşeron olarak kullanmış. Devlette bir krizi çıkararak Anayasa’da değişikliğine zemin arıyor. Biz bu oyuna gelmeyeceğimizi ancak sivil demokratik kadını göre engelleri gençleri, doğayı çevreyi gören gerçek bir sivil bir Anayasa için Anayasa Mahkemesi’ni güçlendiren eşitlik temelinde kimse dışlanmadan oturur konuşuruz. Ama AKP ve MHP’nin mutfaklarında pişirdikleri yemeği burnumuza dayarlarsa biz orada yokuz.

30 Kasım Perşembe günü Meclis çalışmalarını bitirdiğimizde ertesi gün Cuma günü Antalya’daki üç günlük çalışma kampına gideceğiz. 30 Kasım Perşembe akşamı 21. gününde 500. saatinde CHP Anayasa’ya sahip çıkmak için Adalet oturumunu burada sonlandıracak. Yine hep beraber kapalı bir oturumda bundan sonra bu eylemleri nasıl çoğaltacağımızı konuşup daha sonra o kararı yine benim ağzımdan yine bütün Türkiye duyacak. 500 saat boyunca adalete ve Anayasa’ya sahip çıkan gurubuma teşekkür ediyorum onlarla gurur duyuyorum.

“EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE ÇIKARTILMALI”

Emekliler açlıkla sınanıyorlar, 7 bin 500 TL’lik emekli maaşı mutlaka asgari ücret seviyesine çıkartılmalı. Önergemizi Meclis’te oylatacağız. Orada kalkan elleri göreceğiz. CHP, emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesi için ellerini kaldıracak. AK Partilileri bugün milletimiz bir kez daha görecek.