Sıfır araba fiyatlarında 200 bin TL indirim: 2022 yılındaki düzenleme gündemde

Özel Tüketim Vergisi’nin yeniden değerlenme oranlarına göre düzenlenmesi halinde otomobil fiyatlarının 200 bin TL birden düşmesi gündemde. İşte detaylar...

T24 yazarı Murat Batı'nın geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı köşe yazısında belirttiği bilgilere görei, Yasada böyle bir ifadenin bulunmaması nedeniyle Batı, yeniden değerleme yetkisinin Cumhurbaşkanı'nda olduğunu vurguladı ve bu konuda son düzenlemenin 2022 yılında yapıldığını belirtti.

Otomobil Fiyatlarında 200 Bin Tl Indirim Gündemde

195 BİN TL DAHA UYGUN FİYATLA

Batı, eğer yeni bir düzenleme yapılırsa, 1 milyon TL değerindeki bir aracın 805 bin TL'ye alınabileceğini açıkladı. Otomobiller için her yıl yeniden değerleme oranı kadar artışın uygulanmadığını belirten Batı, tarifenin gerçek duruma uygun hale getirilmesinin önemine dikkat çekti.

Örneğin, 1600 cm³'ü geçmeyen ve 1 milyon TL değerindeki bir otomobil için şu anda 537 bin TL vergi ödendiğini belirten Batı, tarifedeki basamakların son iki yılın yeniden değerleme oranı kadar artırılması durumunda aynı aracın 195 bin TL daha uygun fiyatla alınabileceğini ifade etti.

Hyundai i20 2024 Model Fiyat Listesi: En Uygun Araba Hangisi? Hyundai i20 2024 Model Fiyat Listesi: En Uygun Araba Hangisi?