AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik gündeme ilişkin değerlendirmelerinde, spor arenasındaki gelişmelerden, yerel seçimlere, Gazze'deki duruma kadar pek çok konuya ilişkin konuştu.

Çelik sahipsiz sokak hayvanlarına ilişkin de çalışmalardan bahsetti.

Çelik, parti genel merkezinde, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Toplantısı'nın ardından basın toplantısı düzenledi.
Ömer Çelik, TBMM Genel Kurulu'nda konuşma yaparken rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez'e geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Çelik, MKYK'de, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz'ün partinin 2024 bütçesini sunduğunu, parti bütçesinin kabul edildiği bilgisini verdi.

Dış İlişkilerden Sorulu Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya'nın dış politika gelişmeleriyle ilgili bir sunum yaptığını söyleyen Çelik, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri'nin de yapay zeka üzerine bir sunum gerçekleştirdiğini ifade etti.

Çelik, MKYK'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da iç ve dış siyasi olayları değerlendirdiği bir konuşma yaptığını dile getirdi.
Seçim İşleri Başkanlığının Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz tarafından çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:
"AK Parti her zaman olduğu gibi seçimlere her bakımdan hazırlıklı bir partidir. Kurduğumuz sistemler, vatandaşımızın oyuna sahip çıkma konusundaki hassasiyetimiz ve bu hassasiyetimizi hayata geçiren sistemlerimiz son derece yetkindir. Arkadaşlarımız, AK Parti'nin seçimlere en güçlü şekilde hazırlanmasıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyorlar. Teşkilat Başkanımız Erkan Kandemir Bey haftalardır Anadolu'da teşkilatlarımızla bir araya geliyor. Teşkilat Başkanlığımız vaktini Anadolu'da geçiriyor."

FUTBOLDA ŞİDDET

Çelik, Hakem Halil Umut Meler'e yumrukla saldıran Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca'nın eski milletvekilleri olmasının bu konuda bir değerlendirme yapmalarını gerektirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün yaptığı açıklamayla şiddete karşı olduklarını güçlü şekilde vurguladığını, Hakem Meler ile görüşerek geçmiş olsun dileklerini ilettiğini anımsatan Çelik, şunları söyledi:

"Bu fiili saldırıyla ilgili olarak, olgular ve tespitler çerçevesinde bir disiplin suçu kanaati oluşmuştur. Bu şiddet olayının parti tüzüğünün 117/1 maddesinde yer alan 'partinin tüzük ve programına demokrasi, insan hakları ve hukukun evrensel temel kural ve normlarına aykırı faaliyetlere katılmak, destek olmak yahut bizzat aykırı eylem ve işlemlerde bulunmak' şeklinde tanımlanan disiplin suçuna girdiğine karar verilmiştir. Tüzüğün 119. maddesi uyarınca Merkez Disiplin Kurulu'na sevkine, MKYK tarafından oy birliğiyle karar verilmiştir. Bu hadiseden büyük bir üzüntü duyduğumuzu hayatın hiçbir alanında şiddeti kabul etmeyeceğimiz gibi kuşkusuz sporda bunu hiçbir şekilde mazur göremeyeceğimizi bir kere daha ifade ediyoruz. Tabii ki Ankaragücü köklü bir kulüp. Bu şiddet olayı Ankaragücü'ne mal edilemez. Bütün kulüplerimizin şiddeti reddetmesi ve bu şiddet olaylarına karşı topyekun bir tutum alması gerekir. Ankaragücü Başkanı Faruk Koca'nın partimizden ihraç talebiyle Disiplin Kurulu'na sevki kararlaştırılmıştır."

"İSRAİL GÜÇLERİ SOYKIRIM YAPIYOR"

Gazze'de insanlık dramının devam ettiğini dile getiren Çelik, bölgede hayatını kaybedenlerin sayısının arttığına işaret etti.

Çelik, başta çocuklar olmak üzere sivillerden sağlık kuruluşlarında çalışanlara kadar çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini anımsatarak, "İsrail, bütün bu katliamları yaparken yasa dışı faaliyetlerine de başka açıdan devam ediyor. Doğu Kudüs'te 186 dönümlük bir alanda yaklaşık 1800 konut inşa etme planını İsrail hükümeti onaylamış. Yani bir yandan bu katliamlar devam ediyor bir yanda da Filistinlilerin topraklarına el koyma şeklindeki devlet eliyle hırsızlık faaliyeti de aynı şekilde devam ediyor. UNICEF Sözcüsü, İsrail tarafından ilan edilen güvenli bölgelerde bile su ve en temel ihtiyaçlara ulaşımın kısıtlandığını açık bir şekilde beyan ediyor. Bu tabii ki açık bir şekilde soykırımdır, İsrail güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu, dünyanın gözü önünde, hukuk devletini, uluslararası hukuku tanıdığını söyleyen Batılı devletlerin eliyle gerçekleşmektedir."

Çelik, ABD yetkilisinin, BM'de yapılan Filistin'de kalıcı ateşkes oylamasına ret oyu verirken çekilen fotoğrafının, bütün dünyanın gözü önünde İsrail ordusunun çocukları öldürmesine onay vermek anlamına geldiğini vurguladı.
 

İsrail'in saldırılarına ilişkin Gazze'den fotoğraflar paylaşan Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Bunlar Lahey'de hesap verir, insanlık önünde hesap verir" şeklindeki açıklamasının bir gün gerçekleşeceğinin hep beraber görüleceğini söyledi.

Çelik, İsrail'le ilgili savaş suçu kapsamındaki başvuruların, Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılık Ofisi'ne ulaştığını da bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atina ziyaretine ilişkin de konuşan Çelik, iki ülkenin aralarındaki sorunları kendi kendine çözecek kapasiteye sahip bulunduğunu belirtti.

GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ömer Çelik, bir gazetecinin, AK Parti ve MHP'nin, 31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimler için yapacakları ittifakla ilgili sorusu üzerine, Cumhur İttifakı'nda herhangi bir sorun bulunmadığını dile getirdi.

BAHÇELİ-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ

AK Parti heyeti ile MHP heyeti arasında birçok görüşme yapıldığını, heyetler arasında görüşmelerin devam ettiğini anlatan Çelik, "Artık son aşamaya gelindi, takvim işlemeye başladı. Sayın Cumhurbaşkanı'mızla Sayın Bahçeli arasındaki görüşme zaten o trafikle ilgili, arzu edildiği zaman, ihtiyaç duyulduğu zaman her an rahatlıkla bir araya gelinip bu meseleler tartışılıyor. Artık son noktanın koyulacağı bir aşamaya gelmiş olduk" diye konuştu.

FATİH ERBAKAN'IN ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan'ı kabulüne ilişkin de değerlendirmede bulunan Çelik, Erbakan'ın ziyaretiyle ilgili gündemin, yerel seçim, iç siyaset ve uluslararası gelişmeler olduğunu kaydetti.

"DOĞA, HAYVANLAR RAKİBİMİZ DEĞİL"

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Keçiören'de köpeklerin saldırısıyla bir öğrencinin ağır yaralandığı hatırlatılarak, sahipsiz hayvanlarla ilgili alınacak tedbirlerin sorulması üzerine, bu konuyla ilgili gereken tedbirlerin alınacağını aktardı.

Tedbirler alınırken, hayvanların güvenliğini sağlayan, iyi şartlarda korunduğu ortamların oluşturulduğu çeşitli stratejiler geliştirilmeye çalışılacağına işaret eden Çelik, "Burada doğa, hayvanlar rakibimiz değil. Hepimiz aynı dünyada aynı kaderi paylaşıyoruz. Bu çerçevede doğru yaklaşımlarla, doğru stratejilerle, doğru siyasetlerle hem bakanlıkların hem belediyelerin yapması gerekenler ele alınacak. Ama evlatlarımızın, insanımızın sokakta herhangi bir şekilde bu saldırılara maruz kalması gibi bir şeye tahammül etmemiz de söz konusu olmayacak. Bununla ilgili çalışmaları güçlü bir şekilde yapacağız" ifadesini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Çelik, bir gazetecinin, 31 Mart 2024'de yapılacak yerel seçimlerde CHP ve İYİ Parti'nin ittifak yapmayacağının açıklandığını hatırlatması üzerine de genel seçimlere giderken, Millet İttifakı'nın belirlediği modelle Türkiye'nin yönetilemeyeceğini söylediklerini, "Bunlar çay bile demleyemez." dediklerini anımsattı.
Gelinen noktada, Millet İttifakı'ndaki partilerin birbirlerini yük olarak gördüklerini söyleyen Çelik, "Ortaya çıkan tablo bir siyasi iflas tablosudur. Düne kadar belli bir parti liderinin 'bu ikisi olmazsa olmaz' dediği kişiler 'hayır, sizinle işimiz yok' diyor. Tamam bunları kendi aranızda konuşabilirsiniz, kendinizle ilgili değerlendirmeleriniz bu olabilir. Peki 4 ay evvel, 5 ay evvel huzuruna çıktığınız vatandaşa ne söyleyeceksiniz?" şeklinde konuştu.