Danimarka Teknik Üniversitesi'nde araştırma yapan araştırmacılar, insanların ne zaman öleceğini tahmin eden bir yapay zeka robotu geliştirdiklerini açıkladı.

Bilim insanları, yapılan arıştırmalar neticesinde yapay zeka robotunun insanların sağlığı, eğitimi, mesleği gibi konularda bilgi topladıklarını ve yaşam süresini tahmin edebilecek “ölüm robotu”nun, tam yüzde 79 doğruluk oranına sahip olduğunu kaydetti.

ŞİMDİYE KADARKİ EN DOĞRU SİSTEM
Yapay zekayı “eğitmek” için, 2008'le 2020 arasındaki altı milyon Danimarkalının verilerini kullanan bilim insanları, bunun şimdiye kadar insan yaşam süresini analiz etmek için kullanılan en doğru sistem olduğunu söylüyor.

Sözcü'nün haberine göre araştırmacılar, yarısı 2016 ile 2020 arasında ölen, 35 ila 65 yaşları arasındaki bir grup insanı aldılar ve 2008'den 2016'ya kadar olan verilerini sisteme yükleyerek kimin hala hayatta olacağını ve 2020 yılına kadar kimin öleceğini tahmin etmesini istediler.

ROBOT YÜZDE 78'LİK BAŞARI ORANINA SAHİP
Elde edilen sonuçlara göre, “ölüm robotu”, yüzde 78,8 oranında doğru tahmin yürüttü. Uzmanlar, daha önce hiçbir yapay zeka modelinin bunu başaramadığını belirtti.

Nature Computational Science dergisinde yayınlanan çalışmaya göre bu tablo, sigorta şirketlerinin kullandığı ve doğruluk oranı yalnızca %55,5 olan "aktüeryal yaşam tablolarından" çok daha doğru çıktı.