Yılın son günlerini yaşarken gözler öğretmen atamalarına çevrildi. Atama bekleyen öğretmen adayları Milli Eğitim Bakanlığı açıklamalarını yakından takip ediyor. 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin atama sürecinin ayrıntıları için 2023 bütçesini işaret etti. Tekin açıklamasında; "2023 yılı için atama bahar aylarında yapıldı, eylül başı itibarıyla 45 bin yeni arkadaşımız aramıza dahil oldu. 4 bin civarında da EKPSS üzerinden yapılan atamalar oldu. Dolayısıyla 50 bine yakın arkadaşımız başlamış oldu. 2024 bütçesi TBMM'de onaylandıktan sonra Hazine ve Maliye Bakanlığımızla koordineli biçimde atama için bize tanımlanacak sayıyı belirleyeceğiz. Sonra da Bakanlıkta oturup hangi branşa ne kadar öğretmen alacağımızı belirleyeceğiz. Arkadaşlarımızın hiç endişesi olmasın, kendi ihtiyaçlarımız üzerinde herhangi bir branşa pozitif ayrımcılık tanımaksızın bize verilen kadrodaki yüzdelik dağılımlar üzerinden adil, hukuka uygun bir branş dağılımı yapıp, arkadaşlarımızla paylaşacağız." ifadelerine yer verdi.

Branş dağılımı takvimle belirlenecek

2024 yılına sayılı günler kala, MEB'in öğretmen atama takviminin netleşmesi bekleniyor. Takvimin netleşmesiyle branş dağılımları da belli olacak.