Almanya'da 670 hükümlüye yıl başında bitecek cezalarını tamamlamaları beklenmeden aileleri Noel Bayramını geçirmeleri için af kararı verildi. Alman Haber Ajansı'nın (DPA) eyalet adalet bakanlıklarından aldığı bilgiye göre, bu yıl "Noel affı"ndan yararlanan hükümlü sayısı geçen yıla göre düşük. Almanya'da geçen yıl bin mahkûm cezalarını tamamlamadan Noel öncesinde salıverilmişti.

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaleti erken tahliyelerde başı çekti. Kasım ortasında 200'e yakın kadın ve erkek mahkûm tahliye edildi. En az tahliye ise 19 hükümlü ile Saksonya eyaletinde yapıldı.

Bavyera eyaleti ise birçok eyaletin yaptığı "Noel affı"nı bu yıl da uygulamazken, Thüringen ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaletleri serbest bırakılan mahkûmlara dair istatistikleri henüz açıklamadı.

BAZISI TAHLİYE EDİLMEK İSTEMEDİ
Erken tahliye teklifini kabul etmeyen hükümlüler de olduğu belirtildi. Aşağı Saksonya eyaletinde dört hükümlü Noel'i cezaevinde geçirmek istediğini belirterek tahliyeyi reddetti.

Baden Württemberg Adalet Bakanı Marion Gentges, "Noel affı" olarak adlandırılan uygulamanın 'hükümlülerin topluma adapta olmalarının kolaylaştırılması' amacıyla yapıldığını belirtti.

Hessen Eyaleti Adalet Bakanı Roman Poseck ise "Hükümlülere Noel tatili nedeniyle ulaşamayacakları yardım ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri ve yetkililerle görüşebilmeleri" amacıyla erken tahliye fırsatının tanınması gerektiğini söyledi.

Uzun yıllar hapis cezası almamış ve cezaevinde kaldığı süreçte olumsuz tavır sergilememiş olan hükümümlülerin erken tahliyeden yararlanmasına izin veriliyor. Şiddet ya da cinsel suç işleyenler bu af kapsamına alınmıyor. Erken tahliye edilenlerin çoğunluğunu hırsızlık, hakaret ya da uyuşturucu kullanımı veya ticareti gibi suçlardan hüküm giyenler oluşturuyor.