Deprem tahminleri ve açıklamaları ile Türkiye'nin yakından takip ettiği Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür bu kez depremin ardını konuştu.

Kafa TV'de Candaş Tolga Işık'ın konuğu olan Görür, deprem uyarılarına bir yenisini ekleyerek 18'ili uyardı.

Programda, tek tek illeri açıklayan Görür, "Bu illerin kaderi üzülerek söylüyorum, Maraş ve Hatay gibi olacak" dedi.

Peki hangi iller fay hattı üzerinde?

Görür o illeri şöyle sıraladı; "Eskişehir, Denizli, Muğla, Erzincan, Kayseri, Tokat, Kahramanmaraş, Hatay, Kocaeli, Osmaniye, Bingöl, Konya, Erzurum,Aydın, Balıkesir, Burdur, Manisa, Hakkari"

Görür 18 ili kastederek, "Orada deprem olursa zarar ve kayıp anormal derecede fazla olur." dedi.

Görür ayrıca bu illerle ilgili olarak, "Direkt fayın üzerinde yaşıyor bu iller. Bunların altındaki faylar oldukça güçlü. Ve her kentte 7 ve üzerinde deprem oluşturmaya kapasiteleri var" dedi.

Öte yandan Naci Görür 6 Şubat gecesi yaşanan depremdeki bir hikayeyi anlattığı esnadan çok zor anlar yaşadı.

Gözyaşlarına hakim olamayan Görür sözlerini güçlükle tamamladı:

Görür, anlatmakta zorlandığı anısını şu sözlerle ifade etti:

"MÜBALASIZ 4-5 SAAT AĞLADIM"

Naci-görür-ağladı

"Depremin olduğu gün saat 6'ya doğru benim telefonum çaldı. Ben telefonumu genelde açık bırakırım. Çünkü uygunsuz saatte çaldıysa ya çocuklar ya da deprem olmuştur. Gazeteciler beni aramaz o saatte. Ben kalktım o saatte baktım beni Whatsapp'tan biri görüntülü arıyor. Bir hanım gördüm. Önce tam anlamadım. Loş bir ışıkta saç baş karışık. Tam görünmüyor da bir baktım yanında da bir kız çocuğu var, kızı... 'Hocam bizi kurtar' diyor. Yani düşünün o sabah ben mübalasız 4 5 saat ağladım."