Kahramanmaraş merkezli depremlerde Hatay'da yaklaşık 25 bin kişi hayatını kaybetmiş ve binlerce bina yıkılmıştı. Depremin en çok yıkıma yol açtığı bölgelerden biri olan Hatay'ın İskenderun ilçesinde, 6 Şubat 2023 depremlerinde 14 kişinin hayatını kaybettiği 17 katlı MCG Towers'ın yıkılmasıyla ilgili davada, tutuksuz yargılanan 13 sanığın duruşmasına devam edildi.İddialar hatırlatılarak savunması alınan müteahhit Mehmet Coşkun G., inşaat çalışmalarında en iyi malzemeleri kullandığını iddia etti ve bir suçu varsa cezasını çekmeye razı olduğunu belirtti.

Eylem Tok ve Timur Cihantimur'un yakalanmasına ilişkin yeni detaylara ulaşıldı Eylem Tok ve Timur Cihantimur'un yakalanmasına ilişkin yeni detaylara ulaşıldı

"Cezaevinde olmasaydım ben de o binada oturuyor olacaktım ve ölecektim"

Binanın kaba inşaatı sırasında başka bir suçtan cezaevine girdiğini ve hüküm giydiğini ifade eden Mehmet Coşkun G.,

"Benden sonra binanın yapımını fiili olarak şirket müdürüm yürüttü. O da zaten yüklü miktar parayla daha sonra kaçtı. Cezaevinde olmasaydım ben de o binada oturuyor olacaktım ve ölecektim. Biz ölsek de bina yaşasın diye C40 beton döktürdüm ancak deprem çok şiddetliydi, bu kadar yüksek bir bina bu şiddetteki bir depreme dayanmazdı" ifadelerini kullandı.

Müteahhidden şok eden sözler!

Duruşmada diğer iki sanık da haklarındaki suçlamaları reddetti. Müştekiler ise binanın kusurlarını anlatarak sanıkların tutuklu yargılanmasını istedi. Mahkeme heyeti, sanıkların mevcut halinin devamına karar vererek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı ileri tarihe erteledi.

Öte yandan, duruşma öncesi apartmanda vefat edenlerin yakınları ve avukatlar, adliye önünde açıklama yaptı. Depremde annesini kaybeden Süheyl Sümbültepe,

“Bizler adalet peşinde aileleri ve MCG Towers’da ailelerini kaybedenlerin yakınları olarak sorumluların cezalandırılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: iha