Cumhur İttifakı'nın İBB Başkan adayı Murat Kurum, Bayrampaşa'da kadın girişimcilerle bir araya gelerek vaatlerini anlattı. 

Kurum şöyle konuştu:

''Evi yuva yapan nasıl kadınsa toprağı vatan yapan da kadınlardır. 100 bin girişimci kadınımıza size İBB'den 100 bin TL işini geliştir diyeceğiz. Girişimci kadınımız, vereceğimiz sermayelerle İSMEK'te vereceğimiz yine eğitimlerle desteklerle kendi işini kurabilecek hane ekonomisine destek olacak çocuklarını daha iyi şartlarda yetiştirebilmek için bir mücadele verecek.

''GEREKİRSE İETT ŞOFÖRÜ EVE BIRAKACAK''

"Belediye otobüsünden inen hanım kardeşim evine güvenle gitsin. Gerekirse benim İETT şoförüm hanımefendiyi evinin kapısına bırakacak. Annelerimizin endişesine odaklanıyoruz. Bu endişelerinden biri de başıboş gezen yüzlerce sokak hayvanıdır. Anadolu ve Avrupa yakasına kuracağımız iki büyük hayvan yaşam alanımızda hayvanlarımıza bakacağız. Buralarda kimliklendirme, aşılama, kısırlaştırma gibi uygulamalarımızı yapacağız.''

"Türkiye'nin En Büyük Ailesi AK Parti'dir"

Hep birlikte büyük bir davanın mensupları olduklarını anlatan Murat Kurum, şöyle devam etti:

"Nedir o dava? Halka hizmeti Hakk'a hizmet gören, büyük ve güçlü Türkiye davasıdır, Türkiye'yi inşa etme davasıdır. İşte liderimiz, Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanı'mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu anlayışla 94 yılında büyük bir yürüyüşe başladı. 'Söz milletindir.' diyerek çıktığı bu yolda Türkiye'nin en büyük ailesini kurdu. İşte o aile AK Parti'dir. AK Parti milleti kucaklayan, hiçbir ayrım gözetmeyen, inancı, kültürü, değerleri ne olursa olsun herkesi kucaklayan 'Ben bu milletin ferdiyim ve geleceğe güvenle yürümek istiyorum.' diyen herkesin partisi oldu."

Kadınların hayatın her alanındaki özverisine de dikkati çeken Kurum, emekleri asla ödenemeyecek kadınların, annelerin, açıkladıkları İstanbul vizyonuyla hizmetkarı, yol arkadaşı, dert ortağı olacaklarını söyledi.

"Emeklilerimizin Her Ay, İstanbul Kartlarına 2 bin 500 Lira Destek Ödemesi Yapacağız"

Emeklilere yönelik projelerine değinen Kurum, "Biz başta kadın emeklilerimiz olmak üzere tüm emeklilerimizin her anında hep yanlarında olacağız. Gerçek belediyecilik yapacağız bunun için de ihtiyaç sahibi emeklilerimizin her ay, İstanbul kartlarına 2 bin 500 lira destek ödemesi yapacağız" diye konuştu.

Trafikte geçen süreye dikkati çeken Kurum, şöyle konuştu:

"Bugün İstanbul'da çalışan her bir kadınımız, sizce yılda kaç saatini trafikte kaybediyor? Çok değil mi? Ben söyleyeyim; tam 288 saatini trafikte kaybediyor, trafikte günleri 'hiç' oluyor. Trafik çilesi her bir kardeşimizin ömründen tam 3,5 yıl çalıyor. Eşiniz, çocuğunuz, işten, okuldan çıkıyor ama ne zaman eve dönecek belli değil. İstiyoruz ki kadınlarımızın bu zahmeti bitsin. İstiyoruz ki hiçbir annemizin gözü yollarda kalmasın. Bu anlayışla trafik çilesini yeni metrolarla, tünellerle, otopark sistemleriyle ve daha birçok ulaşım adımlarıyla süratle çözeceğiz. Sizlere rahat bir nefes aldıracağız. Bundan sonra tüm sevdiklerinizle, ailenizle, çocuklarınızla daha çok vakit geçireceksiniz. İstanbul'un keyfini doya doya çıkaracaksınız."

"600 Bin Evin Acilen Dönüştürülmesi Gerekiyor"

İstanbul'un deprem riskine işaret eden Kurum, afete dirençli bir İstanbul, bir Bayrampaşa inşa etmek istediklerini aktardı. Kurum, "Bugün 39 ilçemizdeki tüm annelerimiz, 1,5 milyon risk altındaki evde, inanın korku içinde yaşıyor. Hele hele 600 bin evin bugünden tezi yok acilen dönüştürülmesi gerekiyor. Planlı, programlı bir şekilde, ekip ruhuyla" dedi.

Bayrampaşa Millet Bahçesi'nin hazırlık sürecinden de bahseden Kurum, şöyle devam etti:

"Söz verdik hemen hızlı bir şekilde yürüme mesafesinde bütün Bayrampaşa'nın ulaşabileceği millet bahçesini ilçemize armağan ettik. Şimdi inşallah bu millet bahçelerini mahalle ölçeğine indiriyoruz. Mahalle ölçeğinde bu millet bahçeleriyle birlikte, her mahalledeki hanımlarımız orada çocuğuyla güven içerisinde, o parkta gözü arkada kalmayacak, o parkta hanımlar kıraathanesinde hanımlar bir araya gelecek, sohbet edecek, orada günlerini yapacak, hatıralarını yad edecek ve aynı zamanda bu alanlar depremde birer toplanma alanı vazifesi görecek. İstanbul'un en riskli yerlerinden başlayarak bir seferberlik başlatacağız. İstanbul'un en riskli yerlerinde seferberlik anlayışıyla başlayarak her ilçede, her mahallede biz deprem dönüşümünü önceliklendireceğiz. Bu projelerin odağına da komşuluk ilişkilerini yaşatacağımız ve mahalle kültürünü, oradaki değerlerimizin korunacağı, milletimizin mutlu, huzurlu olacağı tam 650 bin yeni yuvayı inşa edeceğiz. Evde ekonomiyi siz yönetiyorsunuz, öyle değil mi? İşte sizler 'Biz bu evleri yapacak parayı nerede bulacağız.' diyorsunuz. Orada da biz sizin yine yanınızda olacağız. Sizin korkularınızı hızlıca gidermek için 'Yarısı büyükşehirden.' diyeceğiz ve sizlere 700 bin lira hibe, 700 bin lira kredi ve 100 bin lira da taşınma ve kira yardımıyla birlikte toplamda 1,5 milyon liralık destek sağlamış olacağız. Yapacağımız konutları sizlerin rızası çerçevesinde 18 ayda sizlere teslim edeceğiz."