İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin 2 Ocak'ta 46 kişiden oluşan MOSSAD casuslarına yönelik gerçekleştirdiği operasyonun yeni ayrıntıları ortaya çıktı.

Soruşturmada gözaltına alınan şüphelilerin izine, 2021 yılında MOSSAD ajanlarından yurt dışında özel casusluk eğitimi alan ve tutuklanan Muhammed Salhab üzerinden ulaşıldı.

MİT ve MASAK yaklaşık 3 yıl önce tutuklanan Salhab'ın hesap hareketlerini detaylı olarak inceledi. İncelenen hesaplar neticesinde birden fazla MOSSAD ajanı ve kuryesinin Türkiye'de para gönderdiği ağı deşifre etti.

Sabah gazetesinden Mustafa Sait Özkan haberine göre, incelemeler sonucunda, Salhab'a para gönderen, Mark Consul, Alexandru Dorin Siretean ve Ahmad Kilany müstear isimli Mossad yöneticilerinin 46 kişilik şebekenin birçoğunun hesabına da para gönderdiğini saptayarak şebekeyi çökertti.

PARANIN İZİNDEN YAKALANDILAR

Milli İstihbarat Teşkilatı 20 Aralık tarihinde Emniyet'e bir yazı gönderdi.

Yazıda, İsrail İstihbarat Servisi'nin Türkiye'de ikamet eden Filistinlileri hedef alacağı, bu kapsamda İsrail İstihbaratına ait 7 adet yabancı GSM numaraları ile irtibatlı 26 şahsı tek tek tespit etti.

Bunların yanı sıra Western Union üzerinden para transferi içerisinde bulunan 20 şahıs daha farkedildi.

TAKİP, SOYGUN, ADAM KAÇIRMA

46 şahısla telegram ve whatsapp uygulamaları, sosyal medya hesapları üzerinden iş ilanları vermek suretiyle temas sağladı.

İlk temastan sonra yabancı GSM numaraları üzerinden irtibat sağlandı. Arama yapmadan sadece mesajlaşmayla irtibat sürdürüldü.

Şüphelilerden, uzaktan kaynak temini ve sahadaki hedeflerine yönelik araştırma, keşif, foto-video çekme ve buna ilişkin bilgi notu oluşturma, darp, yaralama, takip, soygun, adam kaçırma gibi taktik bazda yararlanmayı amaçladı.

FACEBOOK'TAKİ İŞ ARAMA SAYFALARI RADARLARINDA

Tespitlere göre, Mossad'ın ajan temin etmede kullandığı yerlerden bir tanesi Facebook gruplarındaki Arap vatandaşların iş aradığı sayfalar geliyor. Burada maddi zorluk çeken kişileri dolar ve euro bazında tekliflerle ağına düşürüyor.

İNGİLİZCE ÖĞRENME PROGRAMINDAN CASUS DEVŞİRİYORLAR

Mossad'ın Türkiye'de yaşayan İsrail adına casusluk yapmak için ikna ettikleri yerlerden bir tanesi de Speaky internet tabanlı yabancı dil öğrenme programıydı.

"Lucy" kod adlı Luey M. ifadesinde İsrail istihbaratı adına kayıtlı "Belçika Sera" adlı şahısla bu program sayesinde tanıştı.

Yapılan incelemelerde Luey M.'nin telefonunda "Belçika Sera" isimli kişiden aldığı bir konuma ait fotoğraf çekme işlemini gerçekleştirdiği belirlendi.

34 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI 12'Sİ FİRARDA

MİT'in 2 Ocak'ta düzenlediği operasyonda 46 şüpheliden 34'ü gözaltına alındı, 12'si ise firari durumda.

Gözaltına alınan 34 şüpheliden 15'i tutuklandı. 8'i hakkında ise sınır dışı kararı verildi. Hücredeki 11 şüpheli hakkında ise "adli kontrol şartı" ve "yurtdışına çıkış yasağı" uygulanmıştı.