Mısır hükümeti ise uzmanlardan oluşan bir komisyonu görevlendirerek projeyi gözden geçirmeye karar verdi.

Giza piramitleri arasında en küçüğü olan Mikerinos Piramidi'nin en az 3 yıl sürecek bir restorasyon çalışması kapsamında granit taşlarla kaplanması planlanıyor. Projenin Japonya tarafından finanse edilmesi ve desteklenmesi, Mısır hükümetinin arkasında durmasını sağladı. Ancak proje, birçok uzman ve sosyal medya kullanıcısı tarafından eleştirildi. Bazı uzmanlar projeyi, "Pizza Kulesi'ni düzeltmeye" benzetiyor.

Mısır'daki Mikerinos Piramidi'nin Restorasyonu Tartışmalara Neden Oldu (2)

Eleştiriler üzerine Mısır hükümeti, projeyi gözden geçirmeleri için uzmanlardan oluşan bir komisyonu görevlendirdi. Ancak gözden geçirme sonucunda projenin değişip değişmeyeceği muamma. Zira piramit üzerindeki çalışmalar devam ediyor.

Kahire'deki Misr Üniversitesi'nden akademisyen İbrahem Badr, projeyi "felaket" olarak tanımladı ve şunları söyledi:

"Restorasyon için uygulanan evrensel kuralları okumaları gerekiyor. Özellikle de Mısır'daki tarihi yapılarla ilgili olanları."

Badr, Mısırlı yetkilileri, uzmanlara danışmadan projeyi onaylamakla eleştirdi:

"Restorasyon konusundaki uzmanlara ve arkeologlara danışmadan alınan bir kararla nasıl piramit kaplanabilir?"

Mısır'daki Mikerinos Piramidi'nin Restorasyonu Tartışmalara Neden Oldu

Kahire Amerikan Üniversitesi'nden araştırmacı Salima İkram ise projenin "çok iyi bir fikir gibi görünse bile", bugün iyi bir fikir olduğu düşünülen projelerin genelde 10 yıl sonra eleştirildiğini dile getirdi.

Menkaure Piramidi olarak da bilinen Mikerinos Piramidi, 62 metre yüksekliğinde. Giza piramitleri arasında en küçük yapı. Piramidin M.Ö. 2510 yılında tamamlandığı tahmin ediliyor.