Bakan Koca, "Gelecek aydan itibaren randevu alıp gelmeme gibi durumlar için bazı düzenlemeler yapacağız. Bu sorunu çözene kadar adımlarımızı atacağız." dedi.

Dün Bayrampaşa'da bulunan Devlet Hastanesi'nde incelemelerde bulunan Koca, acil serviste tedavi gören hastaları ziyaret etti ve sağlık çalışanlarıyla bir araya geldi. Bayrampaşa Devlet Hastanesi'nin 13 bin metrekarelik kapalı alana ve 100 yatak kapasitesine sahip olduğunu da belirtti.

Bayrampaşa'nın daha büyük bir hastaneye ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Koca şunları söyledi;

Hemofilide gen tedavisi Hemofilide gen tedavisi

"Bayrampaşa'ya yapılacak hastanenin, üçüncü basamak olarak düşündüğümüz hastanenin ihalesi yapıldı. Yer teslimi yapıldı ve 2025 yılının aralık ayında bitmek üzere planlandı, ihalesi de ona göre yapılmış oldu. Firma da belli olmuş oldu. Bu yapılacak hastanenin büyüklüğü proje değişikliği de yapılarak 85 bin metrekare kapalı alanı olan, 400 yataklı, 100 yoğun bakım yatağı ayrıca olan bir üçüncü basamak hastane olacak. Yani bütün birimlerin, branşların yetkin olduğu, bu anlamda hastanın bir başka hastaneye sevkinin olmadığı şeklinde planladığımız, kurguladığımız bir hastane inşa ediliyor olacak. Sadece anjiyoda 4 anjiyo cihazı planlandı. Onkoloji ve diğer birimlerimiz de burada söz konusu olacak."

Bayrampaşa'da otopark soruna da değinen Koca, "Proje değişikliğiyle 400 araçlık otoparkı 800 araçlık otoparka dönüştürdük. Yapılacak hastane depreme dayanıklı, 256 izolatörlü bir hastane olacak dolayısıyla bu anlamda da yeni nesil hastanelerimizden biri olacak." dedi.

"RANDEVU ALIP GELMEME KONUSUNDA BİRTAKIM ÇALIŞMALAR YAPTIK"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuyla ilgili bir örnek vererek Bayrampaşa'da geçen yıl tedavi gören hasta sayılarını paylaştı. Koca, Bayrampaşa'da geçen yıl yaklaşık 1 milyon 100 bin hasta bakıldığını, bunların içinde randevuyla gelen hasta sayısının 400 bin olduğunu ancak randevu alıp gelmeyen kişi sayısının ise 110 bin olduğunu vurguladı.

Bakan Koca,

"Bu doğru bir şey değil. Bu noktada hassasiyet göstermeliyiz. Tedavi edilme imkanı olabilecek 110 bin hastamızın hakkı alınmış oluyor. Ödeyemeyecek olduğumuz bir haktan bahsediyorum. Hepimiz birlikte üzerimize düşeni, bizler bakanlık olarak, vatandaşımızın da bu anlamda üzerine düşeni hassasiyetle yapmasını bekliyoruz. Gelecek aydan itibaren özellikle randevusunu alıp gelmeme durumuna karşı birtakım çalışmalar yaptık, buna aşama aşama, sorunu çözene kadar devam edeceğimizi söylemek istiyorum." diye konuştu.