Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), 15 Aralık Cuma gününe ilişkin hava durumu raporunu yayımladı. Son rapora göre yurt genelinde etkili olan soğuk hava dalgası Marmara’da da etkisini göstererek yerini kar yağışına bırakacak.

Hava sıcaklığının kuzeybatı kesimlerde kuvvetli kuzeyli rüzgârla birlikte 12 dereceye kadar azalacağı tahmin ediliyor. Öte yandan 7 il için sarı ve turuncu kodlu “tehlike” alarmı verildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan son değerlendirmeler şöyle:

“Ülkenin batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara, Kıyı Ege, Antalya, Isparta, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevreleri ile Kastamonu'nun kıyı kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, gece saatlerinden sonra Edirne ve Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Marmara'nın batısı, İstanbul, Bursa, Yalova ve Kocaeli çevreleri ile Kuzey Ege kıyılarında yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde Marmara'nın doğusu ile iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

Hava sıcaklığının kuzeybatı kesimlerde kuvvetli kuzeyli rüzgarla birlikte hissedilir derecede (4 ila 12 derece) azalacağı, doğu kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgârın ise genellikle güneyli, kuzeybatı kesimlerde kuzeyli yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara'nın batısı ve Ege kıyılarında kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (40 ila 70 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor."