Ağar, Eymür için "Allah rahmet eylesin. Ölünün arkasından konuşulmaz" dedi. Cenazeye 'dışarıda olduğu için' katılamayacağını belirten Ağar, ailesine başsağlığı dileyeceğini de söyledi. Türkiye'nin en karanlık süreçlerinde devletin iki farklı kliğinde yer aldığı belirtilen Mehmet Eymür ile Mehmet Ağar'ı karşı karşıya getiren bazı olaylar kamuoyuna da yansımıştı.

Ağar'ın Emniyet'te, Eymür'ün ise MİT'te yükseldiği dönemde 1983'te kurulan MİT Kaçakçılık Şubesi'nin başına müdür olarak atanan Eymür, 1990'da suikast sonucu öldürülen MİT mensubu Hiram Abas'ın en yakın çalışma arkadaşı olarak tanındı. 1984-88 arasında İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı olarak çalışan Ağar ise 1988'de Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne, 1990'da İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne atandı.

EYMÜR'DEN AĞAR RAPORU  HAZIRLADI

İki ismi karşı karşya getiren ilk olay ise 1987'de patlak verdi. Mehmet Eymür, kaleme aldığı ve tarihe '1. MİT raporu' olarak geçen raporda, ülkücü çete lideri Abdullah Çatlı’nın MİT tarafından kullanıldığını ancak daha sonra kontrolden çıkıp kendisini bile görevden aldırmak istediğini ileri sürdü.

Eski Mit Kontrteror Daire Baskani Mehmet Eymur

Eymür, söz konusu raporda Nevzat Ayaz, Ünal Erkan ve Mehmet Ağar gibi polis teşkilatında üst düzey memurları ve siyasileri mafyayla bağlantılı olmakla suçladı. Raporun Ocak 1988'de Aydınlık hareketinin yayın organı “2000’e Doğru’da” yayınlanmasının ardından 10 Haziran 1988'de Eymür istifa ettirildi.
Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, eski MİT'çi Mehmet Eymür'ün ölümü için "Allah rahmet eylesin, ölünün arkasından konuşulmaz" dedi.