Nisan ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte gözler, mayıs ayı kira artışlarına çevrildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenen 12 aylık TÜFE rakamları, mayıs ayı kira artışlarını etkilemeye devam ediyor. Ancak, hükümetin geçtiğimiz yıllarda getirdiği yüzde 25 kira zammı sınırlaması, kiracılar ve ev sahipleri arasında merakla beklenen artış oranlarını etkiliyor.

Yüzde 25 Zam Sınırlaması Temmuz Ayında Son Bulacak

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un açıklamasına göre, kiralarda uygulanan yüzde 25 zam sınırlaması 1 Temmuz 2024 tarihine kadar devam edecek. Bu sınırlama, kiracıların TÜFE rakamlarına bakmaksızın ev sahiplerine yüzde 25'e kadar zam yapma hakkını koruyacak. Ancak, temmuz ayından sonrası için bir açıklama henüz yapılmadı.

Konut Kiralarında Yüzde 25 Zam Sınırlaması Geçerli

Yapılan düzenleme kapsamında, 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2024 tarihleri arasında yenilenen konut kira sözleşmelerinde yüzde 25'in üzerinde zam yapılamayacak. Ancak, işyerleri için böyle bir sınırlama bulunmuyor.

İşyeri Kiralarında Yüzde 59,64 Artış

İşyeri kiraları için ise mayıs ayı kira artış oranı yüzde 59,64 olarak belirlendi. Bu durumda, işletme sahipleri kontrat süresi dolan işyerlerinde yüzde 59,64'lük bir artış yapabilecekler.

Bakan Şimşek açıkladı: 'Türk Yatırım Fonu' geliyor Bakan Şimşek açıkladı: 'Türk Yatırım Fonu' geliyor

Mayıs ayı kira artışlarına ilişkin detaylar, kiracılar ve ev sahipleri tarafından yakından takip ediliyor. Ancak, kiraların artışı konusunda belirlenen sınırlamalar ve gelecek döneme ilişkin beklentiler, sektördeki taraflar arasında önemli bir gündem maddesi olmayı sürdürüyor.