Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin "Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil" açıklaması siyasetin gündemindeki yerini koruyor.

Erdoğan'ın açıklamasının ardından başlayan tartışmaya TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş da dahil oldu.

Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne ilişkin sistemin kendi içerisinde beş yıllık uygulamalar çerçevesinde revizyonlar olabileceğini belirtti.

Kurtulmuş, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nden geri dönüş yoktur" diyerek sisteme dair meseleleri tek tek konuşmak yerine yeni anayasa çerçevesinde bu konuların tartışılmasının daha doğru olacağını ifade etti.

Gazetecilerin "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 50+1 çıkışının Cumhur İttifakı'nda herhangi bir sıkıntıya yol açabilir mi?" sorusuna da cevap veren Meclis Başkanı, herhangi bir sıkıntıya yol açmayacağının altını çizerek Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin arasında saygılı bir ilişkinin yürütüldüğünü kaydetti.

CAN ATALAY AÇIKLAMASI

Kurtulmuş, Can Atalay'ın kesinleşmiş hükmünün Meclis Genel Kurulu'nda okutulmasına dair karara tepki gösterip "Meclis kimsenin görev vereceği bir yer değildir. TBMM nerede, ne zaman adım atılacağını bilir" dedi.