Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TV100'de Candaş Tolga Işık'ın sorularını yanıtladı. Bakan Ersoy, kendisine sorulan "Benim bildiğim kadarıyla bir bakan maaşı var 157 bin lira kadar. Bakan maaşı alıyor musunuz?" sorusuna "Ben Bakan maaşını sizden öğrendim. İlk atandığım andan itibaren Mehmetçik ve Disleksi vakfına eşit şekilde bağışlıyorum." cevabını verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un sözleri şöyle:

"Ben Bakan maaşını sizden öğrendim kaç TL olduğunu bilmiyorum zaten hiç ellemedim. İlk atandığım andan itibaren Mehmetçik ve Disleksi vakfına eşit şekilde bağışlıyorum. Maaşı hiç görmediğim için hesaba otomatik olarak yatıyor. Aynı gün vakıflara otomatik olarak yatıyor. Benim halim vaktim yerinde ihtiyacım da yok. Zaten buraya maaş için gelmedim. Benim babam o vakıfların en büyük bağışçılarından biriydi. Biz de o geleneği kardeşler olarak sürdürüyoruz."

MEHMET NURİ ERSOY KİMDİR?

1968 yılında İstanbul’da doğdu. Alman Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 1985 yılında, lise öğrenimine devam ederken, rehberlik yaparak turizm sektörüne ve iş dünyasına atıldı. 1991 yılında, üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra, paket tur ve otel konaklama hizmetleri veren şirketini kurdu. 2000 yılında otelcilik alanına giriş yapan Mehmet Nuri Ersoy, turizm sektöründe geçirdiği 33 yılın sonunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesinde Kültür ve Turizm Bakanı olarak görevlendirildi. Mehmet Nuri Ersoy, 9 Temmuz 2018 tarihinde Bakanlık görevine başlamasıyla birlikte, şirketindeki bütün görev ve unvanlarını devretti. Çok iyi düzeyde Almanca ve İngilizce bilen Mehmet Nuri Ersoy, Pervin Ersoy ile evli ve iki çocuk babasıdır.