AK Parti TBBM Grup Başkanı Abdullah Güler, kripto varlıklarına ilişkin düzenlemeler içeren 19 maddelik kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sunduklarını belirterek,

“İzinsiz kripto varlık hizmeti sağlayıcılığı faaliyeti’ başlığı altında bir suç olarak yeniden teklifimizde düzenlenmiş ve cezası da 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası olarak görülmüştür” dedi.

AK Parti TBMM Grubu tarafından kripto varlıklarına ilişkin düzenlemeler içeren 19 maddelik kanun teklifi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Konuyla ilgili AK Parti TBMM Grup Salonu’nda açıklamalarda bulunan AK Parti TBMM Grup Başkanı Abdullah Güler, yasa ile ilgili izinsiz kripto faaliyetleri yürütenler hakkında 5 yıla kadar hapis cezası uygulanacağını belirtti. Halihazırda faaliyet gösterenlerin ise izin alması gerektiğini vurgulayan Güler, izin alamayan kurumların tasfiye edileceğini dile getirdi.

Kripto varlıklara ilişkin yasa teklifi Meclis’te

“Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının kurulabilmesi için SPK’dan izin almaları zorunlu hale gelmektedir”

Güler, kanun tasarısında kripto varlık ekosisteminde yer alan cüzdan, kripto varlık hizmet sağlayıcı ve platform gibi kavramların tanımlarının yer aldığını belirterek,

“Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının kurulabilmesi ve faaliyete geçebilmesi için SPK’dan izin almaları zorunlu hale gelmektedir. Böylece hizmet sağlayıcılarda işlem yapan kullanıcıların SPK denetiminde güvenli bir şekilde işlem yapmaları amaçlanmaktadır. Kripto varlık, hizmet sağlayıcıların sistemlerini güvenli kılmakla yükümlü kılmaktadır. Bu anlamda bilgi sistemleri ve teknolojik altyapıları konularında TÜBİTAK’ın belirleyeceği kriterler de bu teklifimizde yer almaktadır” diye konuştu.

Güler, kripto varlıkların satış ve dağıtımının SPK tarafından belirleneceğini ifade ederek, kripto varlık ihracında TÜBİTAK'tan ön rapor alınacağını açıkladı. Ayrıca, platformlarda gerçekleştirilen ve makul bir ekonomik gerekçeyle açıklanamayan, platform nezdindeki işlemlerin güvenilirliğini, şeffaflığını ve istikrarını bozabilecek nitelikte eylem ve işlemlere ilişkin de tedbirlerin öngörüldüğünü belirtti.

Kripto varlıklara ilişkin yasa teklifi Meclis’te

İzinsiz kripto varlık hizmeti sağlayıcılığı faaliyetine 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası

Yeni düzenlemeyle kripto varlıklarında izinsiz faaliyete karşı tedbirlerin artacağını söyleyen Güler,

Bakan Yerlikaya duyurdu! 4 ilde sahte altın operasyonu yapıldı Bakan Yerlikaya duyurdu! 4 ilde sahte altın operasyonu yapıldı

İzin alınmaksızın sermaye piyasalarında faaliyetlerde bulunan kurum, kuruluş ve şahıslara yönelik her türlü tedbiri almaya, gerekli görüldüğü takdirde hukuki ve cezai süreci takip etmeye de SPK’yı yetkili kılıyoruz. İzinsiz sermaye piyasası faaliyetlerinin internet aracılığıyla yürütüldüğü hallerde yurtiçi ve yurtdışı ayrımı kaldırılmakta ve kurulun internet üzerinden gerçekleştirilen hukuk dışı etkinlikler üzerindeki etkinliği de kaldırılmıştır. ‘İzinsiz kripto varlık hizmeti sağlayıcılığı faaliyeti’ başlığı altında bir suç olarak yeniden teklifimizde düzenlenmiş ve cezası da 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası olarak görülmüştür” açıklamasında bulundu.

Güler, halihazırda faaliyet gösteren kurumlara yönelik geçiş sürecinin de olduğunu belirterek, bu kurumların 1 ay içinde kurula başvurması gerektiğini ve aksi takdirde 3 ay içinde tasfiye edileceklerini açıkladı. Ayrıca, yurtdışında faaliyet gösteren kripto borsaların kullanımının sonlandırılacağını belirten Güler, kanun tekliflerinde vergilendirmenin yer almadığını da vurguladı.