Haber Merkezi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 1 Eylül'den itibaren uygulamaya konulan kira uyuşmazlıklarında arabuluculuk sistemine 76 bin 780 başvuru olduğunu, bunlardan 32 bin 98'inin anlaşmayla sonuçlandığını açıkladı.

Bakan Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, kira uyuşmazlıklarında arabuluculuk sistemiyle yurttaşların, dava yoluna gitmeden dostane şekilde uyuşmazlıklarını çözdüğünü belirtti.

Arabuluculuk sistemiyle tarafların anlaşmasının, tahliyeleri ve yeni kiralama ihtiyacını azalttığı için kira fiyatlarının düşmesine de katkı sağladığını ifade eden Tunç'un açıklaması şöyle:

"1 Eylül tarihinden itibaren başlattığımız kira uyuşmazlıklarında arabuluculuk sistemine 76.780 başvuru oldu bu başvurulardan 32.098’i anlaşmayla sonuçlandı böylece 64.000 kiracı ve kiralayandan oluşan vatandaşımız dava yoluna gitmeden dostane bir şekilde uyuşmazlığı çözdüler. 

Tarafların anlaşması, tahliyeleri ve yeni kiralama ihtiyacını azaltarak kira fiyatlarının düşmesine de katkı sağladı. 

Ağustos ayında 20.000 kira davası açıldığını düşündüğümüzde 3,5 ayda yaklaşık 70.000 dava açılması muhtemel iken dava sayısının 13.923’te kalması yargının iş yükünün de azalmasını sağladı. 

En önemlisi de kiracı ev sahibi tartışmalarını aza indirerek toplumsal barışa da hizmet etti."