Kazakistan’ın en büyük şehri Almatı’da Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı anısına yaptırılan Atatürk heykeli törenle açıldı.

Açılış törenine Kazakistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Aida Balayeva, Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Mustafa Kapucu, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Sultan Raev, Türkiye’nin Almatı Başkonsolosu Evren Müderrisoğlu ve Almatı Valisi Yerbolat Dosayev’in yanı sıra çok sayıda davetli ile basın mensubu katıldı.

Kazakistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Balayeva, törende yaptığı konuşmada:

“Kökümüz bir, tarihimiz bir. Türkiye, bizim için dün de bugün de dileklerimiz, ortak amacımız bir kardeş ülkedir. Liderlerimiz sayesinde ülkelerimiz arasındaki ilişkiler, yeni düzeye yükselerek tüm alanlarda hızla gelişiyor. Özellikle iki kardeş ülke arasındaki işbirliğinin altın köprüsü olan kültürel bağlarımız kuvvetli” ifadelerini kullandı.

Bakan Balayeva, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin iki ülkenin dostluğu ve işbirliğinin sembolü olduğunu vurguladı.

"Atatürk'ün Fikirleri ve Liderliği, Dünyada Halklara İlham Kaynağı Olmayı Sürdürmektedir"

Büyükelçi Kapucu da Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in liderliğindeki ortak tarih, dil, kültür ve dini paylaştıkları Kazak halkının Cumhuriyet'in 100. yılında sunduğu bu hediyenin çok anlamlı olduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını kutlama sevincimize ortak olduğunuz için içten teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Kapucu, açılış törenini gerçekleştirdikleri Atatürk heykelinin sadece bir anıt değil Türkiye ile Kazakistan arasındaki dostluk, kardeşlik ve işbirliğinin de simgesi olduğunu ve bu vesileyle emeği geçen herkese şükranlarını sunduğunu söyledi.